Başkanımız dengesiz bir baba mı?

share on:

Bu toplu korkunun kökeninde ne var?

Fathers’ Forum (Babalar Forumu) programımdaki babaların çoğu bir süredir geceleri rüyalarında çocuklarını ya da ailelerini tehlikeden koruyamadıklarını görüyorlar. Hem yönettiğim baba gruplarında hem de özel seanslarımda bu rüyaların neden olduğu göze çarpan bir tedirginlik görüyorum. Geceleri gördüğümüz rüyalar ne kadar önemli ve bize neler söylüyor?

Hepimiz uçağımızı kaçırdığımızı ya da bir dersin ödevini yapmadığımız görürüz rüyalarımızda. Bunlar herkeste olan olağan kaygı rüyalardır. Bunlar, hazırlıklı olma konusundaki kaygılarımızla ilgili, kendi bilinçdışımızdan kaynaklanan klasik rüyalardır. Genelde günlük hayatlarımızda boğuştuğumuz sorunları yansıtan rüyaların çok sayıda kişisel teması vardır. O anki durumlarda bize zor gelen şeyleri kişisel rüyalarımız vasıtasıyla anlayabiliriz.

Peki ya, bir grup insan, bu örnekte babalar, benzer bir tema ekseninde şekillenen rüyalarını hep birlikte paylaşmaya başlarsa bunun anlamı nedir? Bence bu, çocukları ya da aileyi koruyamama rüyaları toplu bir korkunun ifadesi.

Bu toplu korkunun kökeninde ne var?

“Toplu tedirginlik” adını verdiğim bu durum, babaların Başkanımız* ile ilgili bir duygusunu yansıtıyor olabilir mi diye merak ediyorum. Başkan, bizim toplu olarak “baba” figürümüzdür. Ailede baba duygusal olarak dengesiz ya da öngörülemez olduğunda ne olur?

Babanın dengesiz veya öngörülemez olduğu ailelerde duygusal sıkıntılar ve endişeler ortaya çıkar. Babanın alkolik olduğu ailelerde bu açıktır; öfkeli babalar ya da bunalımda olan babalar da çocuklarının güvenlik korkusuyla dolu olmasına neden olabilirler. Düzenli alışkanlıkların bozulması, tuhaf ya da umursamaz davranışlarla baş etmek zorunda kalmak gibi durumların hepsi çocuklar ve aile üyeleri için belirsiz ve istikrarsız bir ortam oluşturur.   Maddi sıkıntılar, evlilik veya aile ilişkilerindeki gerginlikler, aile içi rollerde değişiklikler hep, hayatımızın güvende olmadığına dair rahatsız edici endişelere yol açar. Aile dışında ilişkileri sürdürme güçlüğü de ilgili herkeste kaygı ve güvensizlik uyandırır.

İşte bu yüzden şunu merak ediyorum: Bu babaların tehlike içerikli rüyalar görüp endişelenmelerinin nedeni, Başkanımızın onlara dengesiz görünen bir şekilde davranıyor olması olabilir mi? Başkan, güvende hissedilemeyecek kadar dengesiz ve öngörülemez bir toplumsal ortam mı oluşturuyor?

Babaların tedirgin edici rüyaları, olağan alışkanlıkların korkutucu bir ortam yaratacak şekilde değiştiği bir ülkede (ailede) yaşadığımız için duyduğumuz toplu korkuyu yansıtıyor da babalar daha derinlerdeki endişelerini, kendi ailelerini koruyamayan “babalar” olarak mı yaşıyorlar? Babalığımız üzerinde Başkanımızın (ülkemizin babası) etkisi ne kadar?

Sigmund Freud’un aile içinde babanın rolü üzerindeki şu düşünceleri gibi:

Çocuklukta bir babanın korumasına duyulan ihtiyaçtan daha büyük bir ihtiyaç düşünemiyorum.”

Seçilen Başkanımızın yeterliliği ile ilgili endişelerimizle emniyetsiz hissettiğimizde babalar olarak bize ne olur? Psikoterapi uygularken dinlediğim bu rüyalar bizim için, rüyaları gören bireylerle ilgili söylediğinden daha başka anlamlara geliyor mudur?

* Ç.N.Yazar, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşadığı için “Başkanımız” derken kendi ülkesinin devlet başkanından söz etmektedir.

Yazan: Bruce Linton
Çeviren:
Burçin İçdem
Kaynak:
The Good Men Project

Libido Portal’da yayımlanan, Libido yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.