Birinin Yalan Söyleyip Söylemediği Nasıl Anlaşılır? 

share on:

Hepimiz yalan söyledik, öyle değil mi? Bazen güç bela kıçımızı kurtarmak için büyük yalanlar söylerken, bazen tatsız durumlardan kurtulmak için küçük ve önemsiz yalanlar söyleriz. Her iki durumda da, bu gezegendeki her insan yalan söylemekten suçlu. Bu geçerli olmadığında hangisi uygundur. Birisi bilerek sizi yaralamak veya zarar vermek amacıyla kasıtlı bir şekilde yalan söylüyorsa, gelecekte zor durumda kalmaktan kaçınmak amacıyla o kişinin yalan söyleyip söylemediğini ayırt etmek üzerinde çalışmanız gerek. Ancak bunu yapmak için nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Birinin  Yalan Söyleyip Söylemediği  Nasıl Anlaşılır?

Bir kişinin yalan söylediğini fark etmenize yardımcı olabilecek birçok işaret vardır. Bazıları apaçıkken, bazıları hemen göze çarpmayabilir. Ve tabii ki, aşağıdaki listeden 1-2 belirtinin bir kimseyi dışlamak için kullanmaması gerektiğini söylemeye gerek yok- onlar bunu belki alışkanlıkla yahut kendi kişiliklerinden /mizaçlarından dolayı yapıyorlar. Ancak, aşağıda listelenen 3-4 veya daha fazla belirtiyi gösterdikleri takdirde, size yalan söylediklerinden emin olabilirsiniz

Uzun duraklamalar

Bazen insanlar eski anıları anımsamak için duraklar ki bu da tamamen doğaldır. Şu var ki, yalancılar kendi kafalarının içindekiler nedeniyle duraklamaya aşırı eğilimliler, sizi aldatmak için hızla yalan üstüne yalan kurarlar. Bu özellik acemilerden daha çok amatörler tarafından sergilenir.

Çok fazla ayrıntı verme

Anılarla ilgili en önemli şey bunları bir bütün olarak hatırladığımızdır. Mezuniyet gününü, hissettiğiniz telaşı ve herkesin gülümseyen yüzünü hatırlarsınız. Fakat birisi sınıf arkadaşınızın annesinin o gün ne giydiğini sorsaydı, çuvallardınız, değil mi? Çünkü ortalama bir insanın bu kadar kısa süreli ayrıntıları hatırlaması mümkün değildir.

Yani, birisinin yalan söyleyip söylemediğini nasıl anlayacağınız söz konusu olduğunda, öykülerdeki aşırı ayrıntılara dikkat edin. Çünkü, büyük ihtimalle bu ayrıntılar orada olmayan bir şeye inanmanızı sağlamak için, sadece kendi yalanlarını daha inandırıcı kılmak için uydurulur.

Çene hareketine dikkat edin

Çoğu zaman insanlar yalan söylediklerinde, bedenlerinin psikolojik tepkisi boğazlarını kurutmaya eğilimlidir. Boğazlarını nemlendirmek için- çenelerini ileri geri hareket ettirerek –  normal bir durumda tuhaf görünecek bir şey yapacaklardır. Vücutları, istemsiz bir tepki olan “dövüş-kaç” durumuna giriyor ve bunu size yalan söylenip söylenmediğini bilmek getirisi yönünde kullanabilirsiniz

Sakindirler

Elbette, burnu havalarda ya da aşırı kusursuz olabilirler. Ama daha olası nedeni, size yalan söyledikleri için katı olduklarıdır. Vücut dilleri aracılığıyla size kendilerinin sahtekar oldukları sırrını açığa çıkarabilecek emareler vermemekten kaçınmaya çalışıyorlar. Dürüst  kişilerin her zaman daha rahat bir duruş sergilediğini unutmayın.

Vücut jestlerinin eksikliği

Birisinin size yalan söyleyip söylemediğine dair işte bir ipucu daha geliyor. Bakın, özellikle gerçek sürükleyici bir hikaye anlattığınızda, hikayenizi yüz ifadeleri ile olduğu kadar elle ve vücut hareketleriyle vurgulama eğilimindesiniz. Bu doğal olandır. Ancak bir kişinin bedeni bu göstergelerden yoksunsa veya yanlış vücut dili uyguluyorsa, kendilerinin yalan söylediklerinden emin olabilirsiniz.

Çıkışı gözlemek

Bu özellik, askeri personelde yaygındır; bir odaya girdikleri anda derhal kendi eğitimlerinin istem dışı   bir tepkisi olarak ihtiyaç duydukları  bir kaçış rotasına ilişkin çıkışları keşfederler. Halbuki, ortalama bir insan kapana kısılmış hissettiğinde çıkışlara veya kapılara bakar; ve bu onların ısrarlı yalanları yüzündendir. Mümkün olan en kısa sürede dışarı çıkmaları gereken rahatsız edici bir duruma düştüğünde, bu vücutlarının doğal tepkisidir. Bir gerilim, kendi ayaklarını çıkışa doğru yöneltiyor olabilir.

Kelimelerin veya dilin değişmesi

Evet doğru kabul ediyorum, bu yalnızca düzenli olarak etkileşime girdiğiniz kişilerle birlikte iş görür. Ancak birinin yalan söyleyip söylemediğini bilmek için sağlam bir yoldur. İnsanlar yalan söylediklerinde kendilerini bu durumdan uzakta tutan bir dil kullanırlar. Bunun bir örneği : “Emma’nın el çantasını kaybettim” yerine, “Emma’nın el çantasını nereye koyduğumu unuttum” gibi bir şey söylemek olabilir. Bu, bilinç dışı bir seviyede ortaya çıkan ve gözlem yaparken size çok özenli davranmanız gerektiğini söyleyen işaretlerdendir.

Başlarını geriye yatırmak

Bu, yalancı yakalamanıza yardımcı olan daha belirgin işaretlerden biridir. Başı geriye doğru yatırmak başkalarına psikolojik bir cevap vermekten başka bir şey değildir; insanlar yalan söylediği, dolayısıyla gergin veya endişeli olmalarına sebep olan kişilerden mümkün olduğunca uzak durmak isterler. Ve bir gerilim kendi bedenlerinin geriye doğru yaslanmasına neden olabilir. Aynı kavram, bu şartlar dışında onların bedenlerinin tamamını etkisi altında bırakır.

Gönül çukurunu korumak (Boğazın tam altındaki, boynun gövde ile birleştiği bölgedeki çukurluk ) 

Bu çukur, boynunuzun merkezinin en alt kısmında yer alır. İnsan vücudunun çok savunmasız bir parçasıdır, öyle ki zihin, endişeli veya gergin hissedildiğinde, bir çok kez insanların ilk tepkisi bu noktayı korumak olacaktır. Bu, erkeklerde, kendi yakalarını ya da kravatlarını gevşetmek olabilirken, kadınlarda eşarp ya da kolyelerini çekiştirmek ya da tutmak olabilir.

Kendi Ses Tonunda Değişim

Genellikle yalan söyleyen insanlar normalden daha ince bir sesle konuşma eğilimi gösterirler. Birinin yalan söyleyip söylemediğini nasıl anlarsınız? Sohbetiniz ile alakalı olarak biraz kurnaz olmalısınız. Onlarla normal konuları tartışarak başlayın ve seslerinin tonuna dikkat edin. Ardından, esasen bilmek istediğiniz konuya geçin ve ardından bu konuya nasıl tepki verdiğini ve ses tonlarının niteliğinin buna bağlı olarak değiştirilip değiştirilmediğini gözleyin

Çevirmen: Jülide Yapıcı
Kaynak: newhealthadvisor

Libido Dergisi’nde yayımlanan, Libido Dergisi yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.