Bize Katıl

Gönüllü Çevirmenlik

Gönüllü çevirmen olmak ve farklı alanlarda çalışmalarınızı Düşünbil Yayınlarında (Düşünbil – Libido – Godfather) değerlendirmek ve insanlara ulaştırmak için aşağıdaki süreçleri izleyebilirsiniz.

Libido Portal (www.libidodergisi.com)
Libido Portal’da çevrilen yazılar Libido Dergisi ile Düşünbil Dergisi Facebook sayfalarında yayınlanır/paylaşılır. Aşağıdaki bilgilerin belirtilen mail adreslerine (dusunbil[@]gmail.com + libidodergisi[@]gmail.com) gönderilmesi gerekmektedir. Libido Portal’da gönüllü çevirmen olmak isteyen arkadaşların ilgi alanları şöyle olmalı:

  • Psikanaliz, Psikoloji, Felsefe, Sosyoloji, vb 

İstenilen Belgeler: 
– CV.(fotoğraflı)
–  İlgi Alanlarınız

–  https://en.gravatar.com adresinden profil açıp profil resmi yüklemeniz gerekiyor. 
– Kendinizi tanıtan kısa bir yazı (Portal’da yazar/çevirmen profilinde kullanılacaktır – En fazla 1 paragraf – Word dosyası olarak – Adınız soyadınız, tanıtım yazısı ve e-posta adresiniz ile birlikte)
– Facebook adresiniz (Başvuru yaptıktan sonra facebook’tan https://www.facebook.com/groups/241140989556141/?ref=ts&fref=ts grubunu ekleyin. )

İki aylık psikanaliz ve psikiyatri, felsefe, sosyal bilimler, kültür, sanat dergisi Libido, geçtiğimiz yılı psikanaliz kuramına katkılarıyla öne çıkan isimlerin kuramsal çalışmalarına ayırdı. Gelecek dönemde Libido Dergisi’nin içeriğinde daha farklı bir yaklaşım esas alınacak. Yeni dönemde Genel Yayın Yönetmeni olarak dergi çalışmalarında bir kısım yenilikler planlıyorum. Bu süreçte bana destek olacak ve dergiyi birlikte geliştirebileceğimiz arkadaşlar ile çalışmayı heyecanla bekliyorum.

Popüler konuları kapsamaya ve disiplinler arası çalışmaları arttırmaya yönelik olarak Libido Dergisi için yeni bir proje başlatıyoruz. Sürekli olarak Libido Dergisi’nde yazmak isteyenleri ekibimize davet ediyoruz!

Psikanaliz ve psikiyatri, felsefe, sosyal bilimler, kültür, sanat konularındaki çalışmalarınızı Libido Dergisi’ne göndermeye devam edebilirsiniz. Ekibimizin amacı ise bundan biraz daha fazlası. Her sayının kapak konusu farklı oluyor. Kapak konuları hakkında nitelikli bir dosya oluşturmak istiyoruz. Bunun için tartışmaların ve fikir alışverişlerinin yürüdüğü bir yazar ekibine ihtiyacımız var.

Libido, akademik bir dergi değil. Bir kuruma bağlı olarak çıkan bir dergi de değil. Temelde psikanalizi işleyen, pek çok farklı alandan okuyucuya hitap etmeyi amaçlayan bir dergi. Kulaktan dolma şehir efsaneleriyle, popüler mitlerle bilinen ve çok fazla da anlaşılmayan psikanalizin ne olduğunu, farklı psikanaliz kuramlarını genel okuyucuya ulaştırmayı amaçlayan bir dergi. Dilimiz anlaşılır; ancak içeriğimiz çokça kapsamlı.

Makale derlemesi olarak yayınlanan Libido’ya küçük köşeler ekleyerek okuyucularımıza dinlenme molaları yaratmayı planlıyoruz. Bu köşeler her yeni sayıda devam edecek ve yeni bir başlığı işleyecek. Bu köşelerde sürekli olarak yazmak isteyen gönüllü arkadaşlara ihtiyacımız var. Ayrıca makale, inceleme, deneme tarzında yazmak isteyen arkadaşlar da ekibimiz içindeki fikir alışverişi ile daha keyifli şekilde çalışmalarını sürdürebilirler. Herkesin birer parça katkısı ile okuyucularımıza güzel bir psikanaliz dergisi sunmak istiyoruz. Bu süreçte çorbaya tuzunu katmak isteyen arkadaşlardan haber bekliyoruz…

Ekibimize katılmak istiyorsan Ad, Soyad, Telefon numarası, E-posta adresi ve Facebook profili bilgilerini e-posta olarak libidodergisi[at]gmail.com adresine gönderebilirsin.

Yeni başlayacağımız ‘köşelerimiz’:

Makale (önceden de olduğu gibi 3-8 sayfalık deneme, makale, inceleme türünden yazılar)

Kitap incelemesi (yazınsal dünyaya girerek psikanaliz ile ilgili gerek kuramsal gerek biyografik gerekse edebi türden eserleri tanıtmak, incelemek ve analiz etmek için bir alan)

Film eleştirisi/analizi (sanat dünyasına girerek psikanaliz ile ilgili uzun/kısa metrajlı sinema filmlerini ve dizileri tanıtmak, incelemek ve analiz etmek için bir alan)

Resim analizi (sanat dünyasına girerek psikanaliz kuramının gelişiminde katkısı olmuş veya kuramı açıklamak için önemli olan eserleri tanıtmak, incelemek ve analiz etmek için bir alan)

Pop-psike (popüler hale gelmiş psikanaliz/psikoloji konularını doğru ve anlaşılır şekilde açıklamak için bir alan olacak)

Kimdir? (psikanaliz kuramcılarından öne çıkan isimleri kısa kısa tanıtmak için bir alan)

Nedir? (psikanaliz kavramlarını, grafikleri, modelleri kısa kısa tanıtmak için bir alan)

Bir yeni “hastalık” (günümüz dünyasında teşhislere konu olan ve tedavi sürecinin başlangıcını belirleyen obsesyon, şizofreni gibi psikolojik/psikiyatrik “hastalık”lara psikanaliz açısından bakan kısa bir anlatım)

Cemre Topcu
Libido Dergisi Genel Yayın Yönetmeni