Freud ile birlikte psikanalitik kuramının öncülerinden olan ve aynı zamanda Freud’un öğrenciliğini de yapmış olan Carl Jung, Freud’un teorilerine karşı sergilediği eleştirisel tavrı nedeniyle bir müddet sonra yollarını ayırdı. Kendi fikirlerinin peşinden giden Jung; falcılık, telepati, dinsel simgeler ve düşler gibi bilimin kuşkuyla baktığı alanlara yönelmiş ve bu yüzden çok fazla eleştiri almıştır. 

“İnsanın zorluklara ihtiyacı vardır; onlar sağlık için gereklidir.”

A Business Men Climbing a Pile of Papers

“İnsan anlamadığı kişiyi bir aptal olarak görmeye meyyaldir”

2

“Bir şeyi kabul edene kadar onu değiştiremeyiz. Suçlamak özgürleştirmez, tahakküm eder.”

3

“Uzay yolculukları yalnızca bir kaçıştan, insanın kendisinden kaçmasından ibarettir, çünkü Mars’a ya da Ay’a gitmek insanın kendi varlığına nüfuz etmesinden daha kolaydır.”

5

“Siz bilinçaltınızı bilince dönüştürene kadar, o sizin hayatınızı yönlendirecek ve siz ona kader diyeceksiniz.”

6

“Kendi karanlığınızı bilmek, başkalarının karanlığıyla başa çıkmanın en iyi yöntemidir.”

7

“İnsanın bilinçdışı aklı, bilinçli akıl kör ve güçsüz olduğu zaman bile doğruyu görür.”10

“Ben başıma gelen şeylerin toplamı değilim, ben olmayı seçtiğim şeyim”

11

Kaynak: vikilist

Yazar:

Libido Dergisi, psikanaliz, felsefe ve insan bilimleri alanlarında makale, deneme ve çevirileri içeren iki aylık bir psikanaliz dergisidir. Genel okur-yazar kitlede psikanaliz kuramlarına duyulan ilgilinin artması, psikanalizin yaygınlaşmasını amaçlamaktayız. Psikanaliz kuramlarına duyulan ilginin gelişmesi amacıyla farklı psikanaliz akımları hakkında en tutarlı akımları ve bilgileri okuyucu ile buluşturarak dergimizi ve psikanaliz hakkındaki Türkçe yazıları geliştirmeye çalışmaktayız.