Freud hakkında bilinmeyen 5 gerçek

share on:

Sevseniz de sevmeseniz de Freud Batı kültüründe ve özellikle psikoloji alanında etkili bir figürdü. 1939 yılındaki ölümünden çok sonra bile hâlâ bilinen bir isim. Psikanaliz, ego, anal tutuculuk ve Oedipus kompleksi gibi kavramları bugün de yaygın bir şekilde kullanılıyor.

5. Freud intihar etti

Freud tutkulu bir tiryakiydi, önce sigara ve sonra da sadece puro içti. 1923’te çene kanserine yakalandı. Artan Yahudi aleyhtarlığından yorgun ve fiziksel olarak hasta bir halde iken doktoru ve kızı Anna’nın yardımıyla, İkinci Dünya Savaşı başladıktan 22 gün sonra intihar etti. Kendine 2 santigram morfin enjekte etti, komaya girdi ve bir daha uyanamadı.

4. Hayatını bir Nazi kurtardı

Birçok kişi Sigmund Freud’un, Nazilerin 1938 Mart ayı Avusturya işgali sırasında Naziler tarafından işkenceye uğradığını bilir. Az bilinense, Anton Sauerwald adındaki bir Nazi komiserin Avusturya’daki tüm Yahudi işletmeler ile birlikte Freud ve 16 aile üyesinin kaçışını ayarlamasıdır. Anton Sauerwald, Freud’a hayrandı ve hocalarından biri Freud’un arkadaşıydı. Sonradan Sauerwald, Freud’un Viyanalı bir doktora görünmesini sağlamış, Londra’daki ameliyatını ayarlamıştı. Freud’a göre bu ameliyat ona fazladan bir yıl kazandırmıştı.

3. Batıl inançları vardı

Kendini ateist olarak tanımlayan ve dinin toplumu kör eden çocuksu bir gözbağcılık olduğunu düşünen birine göre Freud oldukça batıl inançlıydı. Mesela sayılarda sihirli özellikler görüyordu. 23 ve 28 sayılarının önemli günlerde, telefon numaralarında ve otel rezervasyonlarında yer aldığını iddia ediyordu. 23 ve 28’i toplayarak 51 yaşında öleceğini de öngörmüştü. Neyse ki öngörüsü yanlıştı ve oldukça geç bir yaşta, 83’ünde öldü.

2. Kokain bağımlısıydı

Freud’un insan zihnine bakışını nasıl yorumladığınıza bağlı olarak kokain bağımlısı olması sizi şaşırtmayabilir. Tuhaf olan şeyse kokain bağımlılığının başlamasını sağlayan olaydır: Arkadaşı Dr. Ernst von Fleischl-Marxow’un morfin bağımlılığını yenmesine yardım ederken kendisi bağımlı oldu. Freud’un arkadaşına bağlılığı, morfin bağımlılığına panzehir olarak kokaini düşünmesi ve kendi üstünde denemeye kadar taşıdı onu. Söylemeye gerek yok, bu durum von Fleischl-Marxow için çok da işe yaramadı.

1. Çok dil biliyordu

 Teorilerinin çoğu artık popüler psikolojinin zırvaları olarak kabul edilse de Freud, çok başarılı ve zeki bir öğrenciydi. 30 yaşına geldiğinde tıp okulundan mezun olup nörolog olmasının yanında, Almanca, İbranice, Yunanca, Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca olmak üzere 8 dili konuşabilir -en azından yazabilir- hale gelmişti. Almanca ana diliydi. Bir Yahudi olarak evde İbranice öğrenmişti. Eğitiminin bir parçası olarak Latince ve Yunanca öğrenmiş, diğer dilleri de kendi çözmüştü.

Yazar: Andrew Latham
Çevirmen: Özge Mete
Kaynak: Random Facts

Libido Portal’da yayımlanan, Libido yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.