Gençlerde Plasebo, Antidepresanlar Kadar Etkili Olabilir mi? Bilime Göre Evet !

share on:

Sahte bir ilaç, güçlü antidepresan ilaçlar kadar yararlı olabilir mi? Sahte hapta gerçek ilaçların ciddi yan etkileri olmadığında – ve hala etkili olduğunda-  elbette bunu yapabilir, diyor bilim.

Depresyon, her yaştan insanı hedef alan, sessiz fakat oldukça şiddetli bir beladır. Ancak duygudurum bozukluğu gençler için özellikle sorundur, bu nedenle gençlerde depresyon belirtilerini bilmek önemlidir. İlaçlar her ne kadar işe yarasa bile, intihar da dahil olmak üzere pek çok ciddi yan etkilere ve risklere sahiptir.  Artık yeni araştırmalar, plasebo tedavisinin, güçlü antidepresanlar kadar işe yaradığını öne sürüyor.

Harvard Tıp Fakültesi ve Amerikan Akıl Sağlığı Enstitüsü ile bağlantılı olarak Basel Üniversitesi’nden psikologlar, meta analiz olarak bilinen daha önce yapılmış bir araştırmanın incelemesinde, 6.500’den fazla çocuk ve gençten elde edilen 36 uyuşturucu testinin sonuçlarını derlediler.

Peki nasıl olur da sahte, gerçek kadar iyi olabilir? Araştırmacılar depresif bozukluklar, obsesif kompulsif bozukluk ve travma sonrası stres bozukluğu gibi gençlerde ve çocuklarda görülen en yaygın zihinsel bozukluklara karşı antidepresanların ve plasebonların yeterliliklerini kontrol etti.

Veriler, genel olarak antidepresanların bu koşulların tedavisinde plasebodan daha etkili olduğunu ve özellikle de depresyon tedavisinde daha etkili olduğunu gösterse de, fark hafiftir ve aktif ilaçların, baş ağrısından intihar düşüncesine kadar ilerleyebilen yan etkilerinin olması, bir endişe kaynağıdır. Çalışmanın yazarları, plasebo tedavisini cazip hale getirmek için, araştırma sonuçlarını Science Daily’le paylaştılar.

Çocuğunuz depresyon veya anksiyete bozukluğu gibi ruhsal bir sorun yaşıyorsa, yeni bir tedavi yöntemi denemeden önce doktorları ile konuşun. Araştırmacılar, depresyon ve anksiyete bozukluğu tedavisinde, ilaçların yerini alabilmesi için plasebo tedavisinin kullanım açısından daha fazla çalışma gerektirdiğini belirtti. Çalışmanın yazarlarından Basel Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Klinik Psikoloji ve Psikoterapi Bölümü’nden Dr. Cosima Locher, “Klinik fayda ve olası yan etkiler arasındaki ilişkiyi incelemek önemlidir” dedi.

Ve ailenizde depresyon varsa, depresyon geni hakkında bilmeniz gereken şeyleri kontrol edin.

Yazan: Carly Zinderman
Çeviren: Gözlem Küçük
Kaynak: rd

Libido Dergisi’nde yayımlanan, Libido Dergisi yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.