Lacan’ın Kuramına Giriş Seminerleri’nin Üçüncüsü Yine Ankara’da

share on:

2015 yılı Mart ayında Lacanyen psikanaliz seminerlerine başlayan Düşünbil Akademi, bu yıl da Ekim ayında yeni dönem seminerlerini duyurdu. Ankara’da 10 hafta süresince Lacan’ın kuramı üzerine okumalar ve tartışmalar yapılacak. Katılacaklara toplantıları mümkün olduğunca kaçırmamalarını öneririz. Detaylı bilgi ve kayıt için Düşünbil Akademi sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Seminer Hakkında

Jacques [Marie-Emile] Lacan (1901-1981), Sigmund Freud tarafından oluşturulmuş psikanaliz kuramını pek çok bilim alanından eklediği bilgilerle geliştirmiştir. Kendisinin belirttiği gibi, Freud’un yaklaşımından uzaklaşan diğer psikanaliz akımlarının aksine Lacanyen kuram, Freud’a geri dönüş yapmıştır. Söz oyunları ve çarpıcı aforizmalarla ile tanınan J. Lacan, daha çok bilinçdışı üzerinde çalışmış ve psikanalizi “bilinçdışının bilimi” olarak tanımlamıştır. Dilbilim, antropoloji ve felsefe başta olmak üzere pek çok alana hakim olan J. Lacan, psikanaliz kuramını geliştirirken düşüncelerini kaleme almaktan ziyade seminerler vererek sözel anlatımı tercih etmiştir.

Söz oyunlarının konuşma diliyle anlatılmasının yanısıra derinliğiyle de anlaşılması güç olan Lacanyen psikanaliz kuramını, ayda bir gerçekleşen seminerlerimizde, adım adım ve detaylıca irdeleyerek anlamaya ve işlemeye çalışacağız.

İnsan bilimleri, sinema ve tiyatro, felsefe gibi pek çok alanda uygulaması olan Lacanyen psikanaliz kuramı, hem akademik olarak hem de gündelik anlamda kişiye farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Seminerler, kendini anlamaya istekli, psikanalize meraklı, Lacanyen kuramla daha önce tanışmış ya da ilk defa tanışacak herkese açıktır.