Lacanyen Eğitim Programı

share on:

“Psikanalizin Dört Temel Kavramı: Seminer 11. Kitap” (1964) Okumaları

Eğitmenler:
Dr. Benoit Fliche (Antropolog, Psikanalist, A.L.I.)
Dr. Derya Gürsel (Psikiyatrist, Psikanalist, A.L.I.)

Süre:

Her ayın son haftası, haftasonu iki gün seminerlerimiz olacaktır. (Cumartesi 18:30-20:30 |  Pazar 13:00-15:00)
Ayrıca her hafta toplanacak çalışma grubumuzda seminerleri derinlemesine işleyeceğiz. 

Program Bitiş Tarihi: Haziran 2016

Seminer Hakkında

Jacques [Marie-Emile] Lacan (1901-1981), Sigmund Freud tarafından oluşturulmuş psikanaliz kuramını pek çok bilim alanından eklediği bilgilerle geliştirmiştir. Kendisinin belirttiği gibi, Freud’un yaklaşımından uzaklaşan diğer psikanaliz akımlarının aksine Lacanyen kuram, Freud’a geri dönüş yapmıştır. Söz oyunları ve çarpıcı aforizmalarla ile tanınan J. Lacan, daha çok bilinçdışı üzerinde çalışmış ve psikanalizi “bilinçdışının bilimi” olarak tanımlamıştır. Dilbilim, antropoloji ve felsefe başta olmak üzere pek çok alana hakim olan J. Lacan, psikanaliz kuramını geliştirirken düşüncelerini kaleme almaktan ziyade seminerler vererek sözel anlatımı tercih etmiştir.

Söz oyunlarının konuşma diliyle anlatılmasının yanısıra derinliğiyle de anlaşılması güç olan Lacanyen psikanaliz kuramını, ayda bir gerçekleşen seminerlerimizde, Uluslararası Lacanyenler Derneği’nden katılacak hocalarımızın rehberliğiyle adım adım ve detaylıca irdeleyerek anlamaya ve işlemeye çalışacağız.

İnsan bilimleri, sinema ve tiyatro, felsefe gibi pek çok alanda uygulaması olan Lacanyen psikanaliz kuramı, hem akademik olarak hem de gündelik anlamda kişiye farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Seminerler, kendini anlamaya istekli, psikanalize meraklı, Lacanyen kuramla daha önce tanışmış ya da ilk defa tanışacak herkese açıktır.

Seminerler, Jacques Lacan’ın “Psikanalizin Dört Temel Kavramı” (1964) adlı semineri etrafında gerçekleşecektir. J. Lacan’ın Psikanalizin Dört Temel Kavramı semineri, Uluslararası Psikanaliz Birliği’nden ayrılmasından sonra verdiği ilk seminerdir.

Detaylı bilgi ve kayıt olmak için Düşünbil Akademi sitesini ziyaret edebilir ve iletişime geçebilirsiniz.