Martin Luther King Jr.’ın adil bir Amerika için öncü aktivizmini ve yükselen vizyonunu asla unutmayacağız. 4 Nisan 1968 yılında uğradığı suikast sonrasında, daha mükemmel bir birlik olmak için çabalarımızda rehberlik eden etkili sözleri ile kaldık. İşte Martin Luther King’in ünlü konuşmalarından ve eğitim, adalet, umut, azim ve özgürlük hakkındaki yazılardan 17 alıntı…

 • Zeka artı karakter. Doğru eğitimin hedefi budur.
 • Eğer dikkatli olmazsak, okullarımız ahlaksız davranışlarla tüketilen, dar görüşlü, bilim dışı, mantıksız propogandacı, üretecek. Dikkatli olun “kardeşlerim”, dikkatli olun “öğretmenler”.
 • “Gerçek barış sadece gerilimin var olmaması değil, adaletin var olmasıdır.”
 • Bilim araştırır, din yorumlar. Bilim insana bilgi verir ki bu güçtür; din insana bilgelik verir, bu da kontroldür. Bilim esas olarak gerçeklerle ilgilenir; din esas olarak değerlerle ilgilidir. Bu ikisi rakip değildir. 
 • Bir insanın en büyük ölçüsü, rahat ve uygun zamanlarda durduğu yer değildir. Meydan okuma ve tartışma zamanlarında durduğu yerdir.
 • Acı verici bir deneyim ile biliyoruz ki özgürlük, zalim tarafından asla gönüllü olarak verilmez. Özgürlük, ezilenler tarafından talep edilmelidir.
 • Bir yerdeki adaletsizlik, her yerdeki adalet için bir tehdittir. Mukabelenin kaçınılmaz ağına yakalandık, tek bir kader kisvesine bağlandık. Birini doğrudan etkileyen herhangi bir şey, herkesi dolaylı olarak etkiler.
 • Umutsuzluk dağından, bir umut taşı.
 • Ayrıca, “Şimdi”nin şiddetli aciliyetini Amerika’ya hatırlatmak için bu kutsal mekâna geldik. Serinlemenin rahatlığına girme veya tedriciliğin sakinleştirici ilacını alma zamanı değildir. Şimdi zaman, demokrasiyle ilgili vaatleri gerçekleştirme zamanıdır.
 • Karanlık, karanlığı yok edemez, sadece ışık yok edebilir. Nefret, nefreti yok edemez, sadece sevgi bunu yapabilir.
 • İnanıyorum ki silahsız doğruluk ve koşulsuz sevgi gerçeklikte son söz olacak. Bu yüzden geçici olarak yenik düşen hak, şeytani zaferden daha güçlüdür.
 • Doğru olanı yapmak için zaman her zaman doğrudur.
 • Toplumumuzdaki çağdaş eğilim, dağılımımızı tarihe karışan kıtlığa dayandırmak ve orta ve üst sınıfların aşırı beslenen ağızlarına, fazlalıktan kusana kadar servetimizi sıkıştırmak. Eğer demokrasinin anlam genişliği varsa, bu eşitsizliği düzeltmek gereklidir. Bu sadece ahlaki değildir, aynı zamanda akıllıcadır da. İnsan yaşamını arkaik düşünceye yapıştırarak harcıyor ve aşağılıyoruz.
 • Bir ağaç olamazsan bir çalı ol. Bir anayol olamazsan, sadece bir patika ol. Eğer bir güneş olamazsan, yıldız ol. Kazanmak ya da kaybetmek bir ölçü değildir. Ne olursan, en iyisi ol.
 • İnsanlar doğru olan bir şeye bağlandığında ve bunun için özveride bulunmaya istekli olduklarında, zafer dışında durma noktası yoktur.
 • Bizim Amerika’ya söylediğimiz tek şey kağıtta yazılana sadık kalmaları. Eğer Çin’de, hatta Rusya’da ya da herhangi bir totaliter ülkede yaşıyor olsaydım, belki bazı temel ilk yasa değişikliği imtiyazlarını anlayabilirdim. Çünkü orada kendilerini buna adamamışlardır. Ama bir yerde toplanma özgürlüğünü okudum. Bir yerde konuşma özgürlüğünü okudum. Bir yerde basın özgürlüğünü okudum. Bir yerde Amerika’nın büyüklüğünün, hak için protesto etme hakkı olduğunu okudum.
 • İleride zor günlerimiz var. Ama şu anda benim için bu önemli değil çünkü ben dağın tepesinde bulundum. . . Baktım ve vaat edilen toprakları gördüm. Sizinle oraya gelemeyebilirim. Fakat bu gece şunu bilmenizi istiyorum ki bir halk olarak vaat edilen topraklara ulaşacağız.

Çeviren: Gözlem Küçük
Kaynak: biography

Libido Dergisi’nde yayımlanan, Libido Dergisi yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. 

Yazar:

Libido Dergisi, psikanaliz, felsefe ve insan bilimleri alanlarında makale, deneme ve çevirileri içeren iki aylık bir psikanaliz dergisidir. Genel okur-yazar kitlede psikanaliz kuramlarına duyulan ilgilinin artması, psikanalizin yaygınlaşmasını amaçlamaktayız. Psikanaliz kuramlarına duyulan ilginin gelişmesi amacıyla farklı psikanaliz akımları hakkında en tutarlı akımları ve bilgileri okuyucu ile buluşturarak dergimizi ve psikanaliz hakkındaki Türkçe yazıları geliştirmeye çalışmaktayız.