Londra psikiyatri koğuşunda iyileştirici bir ortam yaratmak için bir dizi yüksek profilli sanatçı bir araya geldi. 

Londra’nın Güney-Batısında, uzaklarda, İngiltere’nin en seçkin sanat galerilerinden biri saklıdır. Turner Ödülü sahibi ve tanınmış moda fotoğrafçıları çalışmalarını alımlayıcılar için Phoenix Birimi’nde sergiliyor –  Tooting’te güvenli bir psikiyatri hastanesinde.

Bu hastane, şiddetli ve kalıcı zihinsel sağlık sorunları olan, iyileşmeleri ve bağımsızlıklarını kazanmaları için ortalama 1 ila 3 yıl arasında zamana ihtiyacı olan 18 kişiye ev sahipliği yapıyor. Şimdilik, iç duvarlar aynı sakinleştirici ancak soğuk olan renklerle dekore edilmiştir; huzur odaları ve etkinlik odası birbirine çok benziyor. Fakat sanatçılar geliyor.

“Hastane Odaları” adlı yeni bir proje, daha önce tasarımcı Alexander McQueen ile işbirliği yapan fotoğrafçı Nick Knight’la birlikte bölgeyi gençleştirmek için İngiltere’nin en önemli çağdaş sanatçılarından 10’unu bir araya getirdi.

Fakat böyle yüksek profilli bir koleksiyonu görmek isteyebilecekler için bir sakınca var.  “Hastane Odaları”nın sanat küratörü ve kurucularından Niamh White “Kamu erişimi yok – bu güvenli bir koğuş” diyor. Fikir White ve iş ortağı sanatçı Tim A Shaw’ın benzer birimlerde yatan arkadaşlarını ziyaret etmesinden sonra şekillenmeye başladı.

“Bu alanların içinde olmanın oldukça zor olduğunu fark ettik” diyor White. “Çoğunlukla güzel ortamlarda varlıklı insanlarla çalışıyoruz ve yeteneklerimizin devredilebileceğini hissettik ve biz bu alanları değiştirebilir ve daha konforlu hale getirebiliriz.”

Seçilen 10 sanatçının her birine yenilenme konusunda, sakinlerin ve klinisyenlerin renkler ve potansiyel tasarımlarla ilgili önerilerini sunacağı ortak bir alan ayrıldı.

Peyzaj mimarı John Bates, sakinlerin alanın ne kadar hayati olduğunu söylemesi üzerine avluya çıktı. Artık parlak turuncu mobilyalar onları dışarıya davet ediyor. Yeni yapılmış pagoda, yağmur bile olsa yeni saksıya dikilmiş bitkiler arasında oturmaları için barınak sağlıyor.

Sakinlerden biri olan Marsha şöyle diyor: “Bahçe görkemli, çünkü huzurlu, yepyeni ve kırmızı koltuklar beni neşeli hissettiriyor.”

Fotoğrafçı Knight salon için daha önce hiç görülmemiş en çarpıcı iki baskısından birini seçti. Bu resimlerden birinde, Lily’de,  bir model etrafında uçan pembe tozla dönüyor. (Yukarıdaki ana fotoğraf)

Ulusal Portre Galerisi Vogue 100 fuarında yer alan yeni birim, güvenli birim, onun kalıcı evi olacak. White ve Shaw,  sürükleyici ortamlar yaratarak ve çoğunlukla insan kaynakları tarafından seçildiğini söyledikleri resim türlerini geliştirerek birimdeki can sıkıntısı gibi şeylerle baş etmeyi umuyorlar.

“Bazen sanat eseri günün sonunda seçilebilir, oysa biz bunu renk teorisi ve yaratıcılık alanında uzman bir alan olarak düşünüyoruz.”

Assemble olarak bilinen Londra mimarlık ve tasarım kolektifi, en iyi şekilde, 2015 yılında aldıkları Liverpool’daki 10 terk edilmiş evin bakımını yaptıktan sonra aldıkları Turner Ödülü ile tanınmışlardır. Onların katkısı ahşaptan yapılmış süs panosudur.

Bir baskı tabelası, sakinlerini merkezdeki etkinliklere katılmaya teşvik eden “Anlamlı Gün”ü ifade eder. White ve Shaw sakinleri buluşturmaya ve Ekim ayında alanı uzatmaya başladı. Sanatçılar, başkalarının yanı sıra, İngiltere Sanat Konseyi tarafından da desteklenmektedir.

Kraliyet Opera Binası’nda dekor ressamı olan Michael O’Reilly, tuval olarak “sessiz oda”yı seçti. “Seyirci sınırlı, ama bundan hoşlanıyorum, göz ardı edilebilir, bakılabilir veya sadece arka planda olabilir. Ama en azından duvarın üstünde, oysa bir gösterideki resimler her zaman geçicidir. Özel ama daimi. “

O’Reilly, orada olduğundan beri zihin sağlığı hakkında çok şey öğrendiğini söylüyor, ancak başlarda ne söyleyeceğinden emin değilmiş. Şimdi düzenli olarak, çalışırken kendisine renk ve fikir öneren sakinlerle sohbet ediyor.

Çoğu sakin, Tim A Shaw’ın yaratıcı önderliğini yaptığı yemek salonu içindeki Phoenix Galeri’de kendi sanat çalışmalarını yapabilecekleri alana sahip olabilmek için çok hevesliydi. Diğer müzeler ve galerilerdeki renk şemalarını kullanarak, duvarlara, sanat eseri çerçeveleri gibi görünecek olan bir dizi kare, dikdörtgen ve daire çizdi. Böylece hem Ulusal Sağlık Servisi standartlarına da uymuş oldu, hem de vitrine gerek kalmadı.

Tıbbi direktör Dr Emma Whicher “Proje, insanlara çevrelerine etki etme ve durumlarından bağımsız olarak ayrıcalıklı ve seçkin bir projeye katılma fırsatı sağlıyor.” diyor. “İçinde bulunduğunuz çevrenin sağlığınız, şeref ve saygı duygularınız üzerinde etkisi vardır” diyor. “Bazen zihinsel sağlık sorunları olan insanlar toplum içinde epey damgalama yaşarlar. Bu proje gerçekten insanlara değer veriyor ve daha geniş deneyimleri elde etmenin ne kadar önemli olduğunu söylüyor.”

Hizmet kullanıcılarından biri Will, “Bence yeni tasarım hayatımızı koğuşta geçirme biçimimizi değiştiriyor, bahçe birbirimizle konuşmaya başlamak için yeni bir yol sağlıyor. Ve her şey zaten çok daha iyi görünüyor.” diyor.

Yazar: Beth Rose
Çeviren: Gözlem Küçük
Kaynak: http://www.bbc.com/news/disability-36071186

Libido Dergisi’nde yayımlanan, Libido Dergisi yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Yazar:

Libido Dergisi, psikanaliz, felsefe ve insan bilimleri alanlarında makale, deneme ve çevirileri içeren iki aylık bir psikanaliz dergisidir. Genel okur-yazar kitlede psikanaliz kuramlarına duyulan ilgilinin artması, psikanalizin yaygınlaşmasını amaçlamaktayız. Psikanaliz kuramlarına duyulan ilginin gelişmesi amacıyla farklı psikanaliz akımları hakkında en tutarlı akımları ve bilgileri okuyucu ile buluşturarak dergimizi ve psikanaliz hakkındaki Türkçe yazıları geliştirmeye çalışmaktayız.