Mutluluğu ölçmekle neden bu kadar fazla ilgileniyoruz?

2014 yılı Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda dünya liderlerine farkındalık ile ilgili konuşma yapan Budist rahibin orada ne işi vardı? Birçok başarılı şirketin neden “mutluluktan sorumlu başkan” diye bir kadrosu var? Beyninizin kimyasal bileşimi, işveren adayınıza sizinle ilgili neler söyleyebilir?

Son on yıldır hükûmetler ve şirketler insanların duygularının ölçümüyle giderek daha fazla ilgilenir oldular: “Mutluluk Endeksi”, “Gayrisafi Milli Mutluluk”, “esenlik” ve pozitif psikoloji, hayatlarımızı yaşama tarzımıza hükmetmeye başladı. Sonuç olarak duygularımız alınıp satılan yeni bir kaynak haline geldi.

Tarih, bilim ve fikirleri birleştiren muhteşem araştırmasında William Davies, esenliğin ticaretten finansa, pazarlamadan teknolojiye kadar hayatımızın tüm boyutlarını nasıl etkilediğini gösteriyor. Bu kitap sizi çalışma şekliniz, “Nudge”ın (dürtme) gücü, kapsamı sürekli genişleyen depresyon tanımları ve en özel duygularınızın ticarileştirilmesi gibi konularla ilgili her şeyi yeniden düşünmeye sevk edecek. The Happiness Industry: How the Government and Big Business Sold us Well-Being (Mutluluk Sektörü: Hükûmetler ve Büyük İşletmelerin Bize Esenlik Satması) çağımızın yeni dini olan duygularımız ile ilgili ustalıklı bir şekilde düşünülmüş ve sarsıcı bir uyarı niteliğinde.

Kitap ile ilgili bir inceleme yazısı için tıklayınız.

Çeviren: Burçin İçdem
Kaynak: Freud Quotes

Libido Portal’da yayımlanan, Libido yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Yazar:

Libido Dergisi, psikanaliz, felsefe ve insan bilimleri alanlarında makale, deneme ve çevirileri içeren iki aylık bir psikanaliz dergisidir. Genel okur-yazar kitlede psikanaliz kuramlarına duyulan ilgilinin artması, psikanalizin yaygınlaşmasını amaçlamaktayız. Psikanaliz kuramlarına duyulan ilginin gelişmesi amacıyla farklı psikanaliz akımları hakkında en tutarlı akımları ve bilgileri okuyucu ile buluşturarak dergimizi ve psikanaliz hakkındaki Türkçe yazıları geliştirmeye çalışmaktayız.