Rahatlamanıza Yardım Edecek 10 Kolay Sanat Terapisi Yöntemi

share on:

Sanat terapisi stresi azaltmak, benlik saygısını artırmak, farkındalığı geliştirmek ve yaşanan travmaları iyileştirmeye yardımcı olmak için yaratıcılığı ve kendini ifade etmeyi teşvik eden bir terapi türüdür. Diğer terapi türleri, duyguları açığa vurmak ve kişisel engelleri aşabilmek için sözel bir dil kullanırken, sanat terapisi iletişimin daha soyut olan diğer biçimlerine imkan tanır. Bu taktik belki de henüz sözlü ifade edilememiş olan bilinçaltının unsurlarının yüzeye çıkmasını sağlar.

Sanat terapisinden istifade edebilmek için sanatçı olmanıza gerek yok. Esasen, uygulamaların çoğu yarattığınız nihai ürüne değil, yaratım sürecinin terapatik, meditasyonel ritüeline dayanır. Eğer, sanatsal tasarım yoluyla rahatlama süreçleri ilginizi çekiyorsa, size, istediğiniz biçimde deneyebileceğiniz, bir başlangıç seti hazırladık.

Aşağıdaki 10 öneri, sıklıkla yolunuza çıkan olumsuzlukları sonlandırarak yaratıcı iç sesinizi keşfetmenizi sağlayacak basit yöntemlerdir. Tamamı sizin için ideal olmayabilir ancak bir veya birkaçının uzun, sıcak bir banyonun sanatsal eşdeğeri görevi görmesini umut ediyoruz.

Başkasına göndermeyeceğiniz bir kartpostal hazırlayın

İster birine hissettiğiniz ama itiraf etmeye hazır olmadığınız aşkınızın cümleleri ya da söylenmeden kalmasının daha iyi olacağını bildiğiniz bir öfke patlaması olsun, bazen tüm ayrıntıları tek tek saymak konuyu kısa sürede daha sakince ele alabilmenize yardımcı olur. Yazı yazmak kendi başına bir terapi yöntemi iken, bir kartpostal hazırlamak amaca çok daha fazla hizmet eder. Bir boyama kitabını boyarken hissedilene benzer olarak, sizi rahatlatırken beyninizin farklı kısımlarını çalıştırmanızı sağlar. İmzalı ve mühürlü mektubunuzu çöpe attıktan sonra (veyahut bir çekmeceye gizlediğinizde) içinde yazanların üzerinizdeki etkisinin azalmış olduğunu fark edeceksiniz.

Kes-yapıştır bir kolaj yapın

Kağıt veya karton malzeme üzerine bir resim çizin. Sonra resmi kesin veya yırtın. Yeni bir sanat eseri – bir kolaj – için bu parçaları kullanın. İlk resminizin nasıl da yeni ve heyecan verici bambaşka bir şeye, öngörülemez bir şeye dönüştüğünü göreceksiniz. Bu alıştırma, yaratım ile yıkım arasındaki yakın akrabalığı göstermekte ve kendimizi hayatın başka sahalarında ve yaratıcılığımızla ortaya koyabilmek adına risk alma konusunda bizi cesaretlendirmektedir.

Sevdiğiniz birine bir sunak inşa edinHalk sanatından ilham alarak hayatta olan veya olmayan ve özel bir ilişkinizin olduğu biri için bir sunak hazırlayın. Sunağı fotoğraflar, mektuplar, birlikte geçirdiğiniz zamanlara ait hatıralar ve o kişi şerefine hazırladığınız yeni sanatsal çalışmalarla dekore edin. Birbirinize aldığınız hediyelerden bir şeker ambalajına dek her şey sanatsal bir malzeme olabilir. Başka bir kişiye bir totem inşa etmek hatıraları canlandırır ve zor zamanlarda sizi yatıştıracak bir ilişkinin fiziksel manifestosunu yaratmış olur.  

 Zifiri karanlıkta bir resim çizin

Sanatsal bir çalışmada hissettiğimiz stresin çoğu, her adımda kaçınılmaz gibi görünen yargılardan ve eleştirilerden gelir. Kafanızın içindeki sanat eleştirmeninden kaçmak için tamamen karanlıkta çalışmayı deneyin (bunu bir tür görmeden kontur çizimi olarak düşünebilirsiniz). Basitçe, görev bilinci hissedeceğiniz için çizgiler, şekiller ve örüntüler yaratmakta özgür olacaksınız. Işıkları açtığınızda gördüğünüz şeye şaşıracağınızı sanıyoruz.

Beden durumunuzu sulu boyayla yansıtın

Yere uzanın ve gözlerinizi kapayın. Nefes alıp verdikçe bedeninizi gözünüzün önüne getirin. Aldığınız nefesi belli bir renk olarak, verdiğiniz nefesi başka bir renk olarak hayal edin. Ne görüyorsunuz? Büyük bir kâğıda bir bedenin dış hatlarını çizin ve içerisini beden durumunuza karşılık gelen renklerde sulu boya ile boyayın. Mat olanından en koyu olanına kadar bu renklerin size ne ifade ettiğini düşünün. Bu resmi, yapabileceğiniz en rahatlatıcı oto-portre olarak düşünün.

Zentangle ilhamlı bir şey üretinZentangle, Rick Roberts ve Maria Thomas tarafından bulunan bir çizim yöntemidir. Çizimin herkes için ulaşılabilir olması ve meditasyon etkisi vermesi için tasarlanmıştır. Yöntemi bütünüyle öğrenmek için bir Zentangle eğitmeni ile çalışmalısınız ancak kendiniz de ana fikir üzerinden yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Bir kağıdı kare parçalara kesin, ışıklı bir kalemle kenarlarına rastgele bir sınır çekin. Ardından kurşun kalemle bu sınırın içine, “şerit” adı verilen kavisli ya da düzensiz eğri çizgiler çekin.

Şimdi bir tükenmez kalemle, bu şeridin etrafına çeşitli örüntü dizileri ve şekiller çizin ve işte! Kendi Zentangle çiziminiz. Süreç, planlı ve ritüel bir yaratımı cesaretlendirmek ve insan hatasına pay bırakmak için tasarlanmıştır. Zira çizilenin silinmesi kurallara aykırıdır. Geleneksel Zentangle çizerleri yalnızca siyah ve beyaz renklerle çalışırlar ancak biz kesinlikle renkli deneysel çalışmaları destekliyoruz. Tüm süreç 15 dakikadan fazla sürmemeli ve istenilen zaman tekrar edilebilmelidir. 3,5 cm²’lik kağıtları yakınınızda bulundurun ve istediğinizde çizmeye başlayın.

Bir izin belgesi hazırlayın

Günlük hayatta üzerinizde hissettiğiniz, kendinizin yarattığı ya da toplumsal baskıları, kusur olarak gördüğünüz kişisel özellikleri, hata olarak adlandırdığınız doğal yanlışlıkları bir düşünün. İçlerinden birini alın ve kendinize bu seçtiğiniz şeyi detaylı bir şekilde yapma izni verin. Basit bir yenilgiyi başarıya dönüştürmek kendinizden hoşnutsuzluğunuzu azaltarak önemli hedeflerinizden daha fazlasını elde etmenize olanak sağlar. Unutmayın bu bir sanat çalışması, dolayısıyla estetik olmasına özen gösterin.

Görsel bir şiir yazın

Kendinizi bir şair olarak göremiyor musunuz? Bir başkası sizin için zor kısmı yapsın ve eski kitapları, dergileri, gazeteleri ve hatta mektupları toplasın. İçlerinde gözünüze çarpan ya da size ilham veren kelimeleri kesin. Malzemelerinizi tıpkı görsel bir kolaj gibi kolajlayın. Bir konu veya hikaye ile başlayabilir ya da sadece başlayıp kelime kolajlarının sizi nereye götüreceğini izleyebilirsiniz.

Size özel çizgi yapma aracı yapın

Zamanınızın çoğunu bir resim yapmaya harcamak yerine neden bu emeğin bir kısmını alternatif bir boyama fırçası yapmaya ayırmıyorsunuz? Böyle bir aleti, boyanan ve kartona yapıştırılan bir dizi kürdan ya da iplik/yün gibi hemen her şeyden yapabilirsiniz. Kendi ürettiğiniz aletinizle çalışmaya başlayınca, sanatsal yeteneğinizin bir kısmını, kendisi de şüphesiz bir sanatsal çalışma olan, farklı sanatsal vasıtalara bırakmış olacaksınız.

Bir affetme kutusu yapın

Hayatınızda, kendiniz de dahil olmak üzere, negatif duyguları daha fazla beslemek istemediğiniz bir kişi varsa, ona bir affetme kutusu yapmayı deneyin. Küçük bir kutuyu bir kişiye özel ya da içsel durumunuza hitap eden yatıştırıcı görsellerle ve kelimelerle süsleyin. İsterseniz, küçük bir kağıda bu kişinin ismini yazabilir ve kutuya onu da koyabilirsiniz. Gerektiğinde ismi çıkarabilir ya da değiştirebilirsiniz. Kutu kimin için yapılıyorsa, onu hazırlamak bu kişiyle ilgili mutlu hatıraları canlandıracak ve bir bağışlama dünyasına doğru gitmek için fiziksel olarak çaba göstermenize yardımcı olacaktır.

Yazar: Priscilla Frank
Çevirmen: Zeynep Duran
Kaynak:  huffingtonpost

Libido Dergisi’nde yayımlanan, Libido Dergisi yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.