Sonsuza Dek Yaşanabilir mi?

share on:

Bilim insanları, insanların ne kadar süre yaşayabileceklerini anlama konusunda bir mücadele içindeler. Son araştırmalara göre yaşanabilecek en fazla yıl sayısı 115. Ancak yeni bir çalışma, bunun aksini ispat etmeye çalışıyor ve böyle bir sınırın olmadığını iddia ediyor. Teorik olarak, sonsuza dek yaşayabilir miyiz?

McGill Üniversitesi’nden biyologlar Bryan G. Hughes ve Siegfried Hekimi, 1968’den itibaren ABD, İngiltere, Fransa ve Japonya’daki en uzun yaşayan insanların ömürlerini analiz ettiler. Bu çalışma, 19. Yüzyıl’da Amerika’da doğan ve 2016 yılında 116 yaşında ölen Susannah Mushatt Jones’u da içeriyordu

Araştırmacılar, üst yaş sınırı olduğuna dair bulgu bulamadılar, bir limitin olabileceği olasılığını açık bıraktılar ancak bu limitin kaç olduğu henüz belirlenmedi.  Kesinlikle 115 olduğu düşünülmüyor. Bu sayı geçmişte kaydedilmiş olanlara benzer geçici bir plato olabilir ve genellikle yükselmeye devam edecektir.

Hekimi, “Aslında, eğilim çizgilerini genişleterek, yakın gelecekte maksimum ve ortalama ömrün uzatılabileceğini gösterebiliriz “dedi.

Ayrıca bir sınır olabileceği halde herhangi bir sınırlama olmayabileceğini de belirtti.

“Sınır tespit edemediğimiz için sınır yok. Ortalama insan ömrü çarpıcı bir şekilde artmaya devam ediyor ve maksimum insan ömrü devam ediyor gibi görünüyor. Bunun durması gerektiğini nasıl bileceğimize ilişkin hiçbir istatistiksel veya kanıtlanmış biyolojik sebep görmüyorum.”

Ortalama yaşam süresi, pek çok ülkede artmaktadır ve kadınlar hala erkeklerden daha uzun yaşamaktadır.  Koreli kadınlar mevcut 85,8’den 5 yıl fazlasıyla, önümüzdeki 15 yıl içinde ilk kez, ortalama 90,8 yıl yaşayabilir.

ABD’de ömür beklentisi sağlam bir şekilde artmıyor; 2030’da kadınlar için 82.1 yıldan 82.3’e ve erkekler için 77.5’den 79.5’e güçlükle bir yükselme olması bekleniyor. Araştırmacılar,  sağlık alanındaki eşitsizliklerin ve bazı alt gruplardaki ölümlerin artması gerçeğini suçlu buluyor.

Yaşam beklentisi neden genel olarak yükseliyor? Bilim insanları daha iyi tıbbi bakımı, teknolojik ilerlemeleri ve gelişen yaşam koşullarını olası etkenlerden bazıları olarak belirtiyor. Ömrümüz ne kadar artar? Araştırmacılar bahis oynamıyorlar.

“Üç yüz yıl önce, birçok insan kısa ömür yaşadı,” diye açıklıyor Hekimi. “Onlara bir gün çoğunun 100 yaşına kadar yaşayabileceğini söyleseydik, deli olduğumuzu söylerlerdi.”

Hekimi, insanların yeni bilimsel atılımlarla, 150 yıl ve daha fazla yaşayabileceklerini düşünüyor. Diğer bilim insanları ekibi de 115 sınırıyla tartışmayı sürdürüyor. Bu bilim insanları, bu araştırma için yeterli verinin kullanılmadığını veya herhangi bir sınırlayıcı istatistik için biyolojik kanıt olmadığını savunuyorlar.

Yazan: Paul Ratner
Çeviren: Gözlem Küçük
Kaynak: bigthink

Libido Dergisi’nde yayımlanan, Libido Dergisi yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.