Cinsel Saldırı Hakkında Mitler ve Gerçekler

Tecavüz seks değil, şiddettir!

Mit: Sadece belli tür kadınlara tecavüz edilir. Bana asla edilmez.
Gerçek: Herkes tecavüze uğrayabilir. Küçük yaş ya da yaşlı fark etmez kadınlar, erkekler, cinsiyet değiştirenler, tüm etnik kökenli insanlar, her sosyo-ekonomik sınıftan insanlar ve tüm cinsel yönelime sahip insanlara tecavüz ediliyor. Tecavüz kurbanlarının büyük çoğunluğunu ise kadınlar oluşturuyor.

Mit: Tecavüz eden erkekler psikopattır.
Gerçek: Tecavüz eden erkekler, sıradan basit erkeklerdir. Tecavüz edenlerin yalnızca küçük bir yüzdesi standart psikiyatrik kriterler tarafından psikopatik kabul edilir. Tecavüz eden erkeklerin çoğu, arkadaşlarınızdan ayır edilemez, onlar gibidirler.

Mit: Erkekler kadınlara tecavüz eder çünkü ya cinsel olarak uyarılmışlardır ya da cinsellikten mahrum bırakılmışlardır.
Gerçek: Tecavüz için dürtüler karmaşık ve çeşitlidir, ancak sıklıkla kadınlara karşı genel olarak düşmanlık, güç ve kontrol etme arzusu, küçük düşürme ve küçültme isteği ve bazı durumlarda acı verme isteğini içerir.

Mit: Tanıdık birinin tecavüzü, yabancı birinin tecavüzü kadar önemli değildir.
Gerçek: Tanıdık birinin tecavüzü, yabancı birinin tecavüzü kadar ciddidir. Tanıdıkları biri tarafından tecavüz edilen insanlar, bir yabancı tarafından tecavüz edilenlere benzer bir travma yaşarlar. Bazı özel duygular farklı olabilir ancak duyguların şiddeti farklı değildir.

Mit: Erkekler tecavüze uğramaz.
Gerçek: Erkekler de cinsel saldırıya uğrayıp tecavüz edilebilir. Saldırganları çoğunlukla diğer erkeklerdir. Bu tür cinsel saldırı mağdurlarının mutlaka ki eşcinsel olması gerekmez.

Mit: Kadınlar giyinme ya da flört etme şekilleriyle erkekleri tecavüz etmeleri için kışkırtır.
Gerçek: Erkekler, kadınlara tecavüz eder çünkü bununla paçayı kurtarabilirler. Kadınların elbisesi ve davranışları neden değildir. Tecavüz, güç ve kontrolün bir ifadesidir. Bir erkek, kadının davranışına işaret ederek tecavüzünü haklı gösterebilir, ancak bu bir sebepten ziyade bir bahanedir.

Mit: Kadınlar tecavüze uğradıkları konusunda yalan söylerler, hatta bu yalanı erkek arkadaşları için bile kullanırlar.
Gerçek: Kadınlar tecavüz hakkında, kadın ya da erkeğin başka herhangi bir suçla ilgili söylediklerinden daha fazla yalan söylemezler. Tecavüz mağdurları, tecavüz hakkında yalan söylemez. Cinsel saldırı, Ulusal Suç Mağduriyeti Araştırmasına göre en az rapor edilen suçtur.

Mit: Kadınlar, gizlice tecavüz edilmek isterler.
Gerçek: Kadınlar tecavüz edilmek istemiyor! Kadınların gizlice tecavüz edilmek istedikleri inancı, kadınları suçlama ve saldırgan eril davranışları haklı çıkarmanın başka bir biçimidir. Bu, tecavüzü seks ile karıştırır.

Çeviren: Gözlem Küçük
Kaynak: wearehopeworks

Libido Dergisi’nde yayımlanan, Libido Dergisi yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. 

Libido Dergisi

Libido Dergisi

Libido Dergisi, psikanaliz, felsefe ve insan bilimleri alanlarında makale, deneme ve çevirileri içeren iki aylık bir psikanaliz dergisidir. Genel okur-yazar kitlede psikanaliz kuramlarına duyulan ilgilinin artması, psikanalizin yaygınlaşmasını amaçlamaktayız. Psikanaliz kuramlarına duyulan ilginin gelişmesi amacıyla farklı psikanaliz akımları hakkında en tutarlı akımları ve bilgileri okuyucu ile buluşturarak dergimizi ve psikanaliz hakkındaki Türkçe yazıları geliştirmeye çalışmaktayız.