Cinsiyet Eşitliği ve Bilişsel Sağlık

Cinsiyet Eşitliğinin Daha Fazla Olduğu Ülkelerde Kadınların Bilişsel Sağlıkları Daha İyi

Bir ülkedeki toplumsal cinsiyet eşitliğinin boyutu, kadınların bilişsel sağlığını etkileyebilir. Bu, kadınların bilişsel işlevlerinin, nerede yaşadıklarına göre zaman içinde nasıl değiştiğini inceleyen yeni bir araştırmanın sonucudur.

Paris-Dauphine Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nden araştırmanın başyazarı Eric Bonsang, cinsiyete dayalı eşitsizliğin, hayatın ilerleyen dönemlerinde kadınların sağlığı üzerindeki olumsuz sonuçlarını aydınlatan ilk girişimin bu olduğunu söyledi.

Bonsang, “Bu çalışma, cinsiyet eşitliği olan ülkelerde yaşayan kadınların hayatın ilerleyen dönemlerinde, cinsiyet eşitliği olmayan toplumlarda yaşayan kadınlardan daha iyi bilişsel test puanları olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra, zamanla cinsiyet eşitliği kazanmış ülkelerde, kadınların bilişsel performansı erkeklere göre daha iyi bir hale geldi “dedi.

Bonsang ve meslektaşları, Kuzey Avrupa ülkelerindeki kadınların hafıza testleri konusunda erkeklerden daha üstün olduklarını bildirdiler. Güney Avrupa vilayetlerinde bunun karşıtı bir sonuç görülebilir. Kıtada, çeşitlilik gösteren bilişsel sonuçlarda başka farklılıklar vardı.

Bu, araştırmacıların bu tür değişikliklere neyin sebep olduğunu merak etmelerine yol açtı. Değerlendirilmesi gereken ekonomik ve sosyo-ekonomik etkenler vardı. Bilim insanları, daha geleneksel toplumsal cinsiyet rollerine sahip toplumlarda yaşayan kadınların eğitim ve iş gibi şeylere daha az erişim sağladığını ve yaşlandıkça bilişsel performansı daha düşük gösterecekleri hipotezini öne sürdüler.

27 ülke halkını temsil eden, 50 ila 93 yaş aralığındaki insanları kapsayan, sağlık ve yaşlanma üzerine yapılan ölçümlerle, katılımcıların bilişsel performans verilerini analiz ettiler. Araştırmalar, bilişsel performansı ölçmek için episodik hafıza görevlerini içeriyordu. Araştırmacılar, katılımcıların toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumlarını anlamak için,  kendileri tarafından bildirilen sözleşmeye “İş yetersiz olduğu zaman erkeklerin kadınlara göre daha fazla hakkı olmalı” ifadesine baktılar.

Sonuçlar, bilişsel performans bağlamında cinsiyet farklılıklarında dünya çapında büyük bir çeşitlilik olduğunu gösterdi. İsveç’te bilişsel performansta kadınlar en yüksek avantaja sahipken, Gana’da erkekler kadınlardan daha fazla performans gösterdi. Toplumsal cinsiyet rollerine karşı geleneksel tutumları daha az olan ülkelerdeki kadınlar, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde daha iyi bilişsel performansa sahiptiler.

Bonsang, “Sonuçların işgücü piyasasının ve gelir eşitsizliklerinin ötesine geçtiğini gösterdiğimiz için, bu bulgular cinsiyet eşitsizliklerini azaltmaya yönelik politikalara olan ihtiyacı güçlendirmektedir.” dedi.  “Ayrıca, bilişsel yaşlanmayı anlamaya çalışırken kültürel tutum ve değerler gibi görünüşte dokunulmaz etkileri düşünmenin ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor.”

Yazar:  Paul Ratner
Çeviren: Gözlem Küçük
Kaynak: bigthink

Libido Dergisi’nde yayımlanan, Libido Dergisi yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Libido Dergisi

Libido Dergisi

Libido Dergisi, psikanaliz, felsefe ve insan bilimleri alanlarında makale, deneme ve çevirileri içeren iki aylık bir psikanaliz dergisidir. Genel okur-yazar kitlede psikanaliz kuramlarına duyulan ilgilinin artması, psikanalizin yaygınlaşmasını amaçlamaktayız. Psikanaliz kuramlarına duyulan ilginin gelişmesi amacıyla farklı psikanaliz akımları hakkında en tutarlı akımları ve bilgileri okuyucu ile buluşturarak dergimizi ve psikanaliz hakkındaki Türkçe yazıları geliştirmeye çalışmaktayız.