Futbol Şiddetini Anlamak, Teröre Karşı Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Yeni araştırma, hiddetli futbol taraftarlarının, radikallerin paylaşılan deneyimle motive olduklarını öne sürüyor.

Futbol uzun zamandır fan şiddetinin patlak vermesiyle lekenmektedir. Medya manşetleri bu davranışı sıklıkla “holiganlık” ile bağdaştırmasına rağmen, bu durum büyük olasılıkla gruba tutkulu bağlılık ve aidiyet arzusu gibi olumlu güdülenmeden kaynaklanıyor olabilir.

Oxford Üniversitesi bilim insanlarının öne sürdüğüne göre bu davranışın esas sebebini anlamak şiddetle baş etmeye ve daha olumlu bir şeye kanalize etmeye yardımcı olabilir.

Oxford Üniversitesi, Bilişsel ve Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, sosyal bağın en uç şekli olan kimlik füzyonu teorisini kullanarak, İngiltere, Brezilya, Avustralya ve Endonezya’daki fan şiddetini incelediler. Son olarak konu üzerinde edebi bir eleştirel görüş ortaya koydular.

The International Review for the Sociology of Sport’ta yayınlanan araştırma, İngiliz ve Brezilya fan kültüründeki futbol şiddetinin arkasındaki güdülenmeyi ve bu davranışın hem nasıl yönlendirilebildiğini hem de potansiyel olarak toplum yanlısı eyleme aktarılabileceğini daha iyi anlamaya amaçlar.

İngiltere’deki holiganlık ve Brezilya’daki torcidas organizadas olgusu kültürel farklılıklara sahipken, şiddetin temelini oluşturan esas güdülenmelerin bariz benzerlikleri vardır. Araştırma, ortak deneyimlerin temelini oluşturduğu her iki eylemin de bir silah arkadaşları mentalitesi yarattığını ortaya koymuştur. Coğrafi konuma bakmaksızın, futbol fanatikleri diğer fanları aile olarak görür ve onları korumak için karşı konulmaz bir istek duyarlar.

Oxford Antropoloji Bölümü’ndeki başyazar ve Dr. Martha Newson futbol hayranlığının yağmur çamur demeden her maça katılmak ya da ekonomik durgunluk boyunca topluluk için aş evleri kurmak gibi etkileyici bağlılık göstermelerini tetikleyebilen birçok açıdan olumlu bir şey olduğunu belirtir. Gerçekten kardeş olmamanıza rağmen, hayatı değiştiren zorlu sınavlara karşı, beraber göğüs germeye dayanan bir akrabalık hissini paylaştığınızı söyler.

“Bu, neden için ortak bir tutku yaratır – ya da futbol açısından kulüp. Gözettiğin hısımlık ve koruduğun aile hissidir. Olumlu sonuçlara yol açabilecek şekillerde bu güdülenmeleri kontrol altında tutmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz.’’

Kritik araştırma aynı zamanda, sıklıkla futbol şiddetinin altında yatan psikoloji ve benzer “kardeşlik” hissine dayanan çete kültürü ve terörizm gibi radikal aktiviteler arasında bariz bir ilişki ortaya koymuştur. Bu grup bağı benzerlikleri, aşırı grup yanlısı davranışının farklı türlerini aynı şekilde ele alınabileceğini öne sürmüştür.

Brezilya Dünya Kupası sırasında futbol sahalarında ve fan sitelerinde deneyler yapıldı, bu yılın başlarında Onside Project’in bir parçası olarak Wolverhampton Futbol Kulübü ve Millwall’daki “The Den”de çalışma sahası gözlemleri yapıldı. Araştırma ekibi şu anda fan şiddeti ve rahatsızlığını daha iyi anlamak için West Midlands Police’s Football Unit ile çalışıyor. Zamanla araştırmayı Institute of Cognitive and Evolutionary Anthropology’deki Profesör Harvey Whitehouse tarafından yürütülen projenin büyük bir parçası olarak ISİD gibi daha tehlikeli radikal grup üyeleriyle mücadele etmek için genişletmeyi umuyorlar.

Dr. Newson, “Araştırmalarımızın çoğu radikal grup davranışlarının aynı güdülenmelerden meydana geldiğini gösteriyor ancak futbol bağı başlangıç için görece daha güvenli bir alandır. Bu davranışların nasıl işlediğini ve bu davranışlara neyin sebep olduğunu daha çok anladıkça, şiddeti azaltmak çok daha muhtemeldir ve hatta şiddetin potansiyelinden yararlanmak çok daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Radikal grup şiddetinin bir türüyle mücadele etmek, bize özgüven ve tutucular ile radikallerinki gibi diğer alanlara öğretileri uygulamaya yarayan araçlar sağlayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Çeviren: Esra Demirezen
Kaynak: sciencedaily

Libido Dergisi’nde yayımlanan, Libido Dergisi yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Libido Dergisi

Libido Dergisi

Libido Dergisi, psikanaliz, felsefe ve insan bilimleri alanlarında makale, deneme ve çevirileri içeren iki aylık bir psikanaliz dergisidir. Genel okur-yazar kitlede psikanaliz kuramlarına duyulan ilgilinin artması, psikanalizin yaygınlaşmasını amaçlamaktayız. Psikanaliz kuramlarına duyulan ilginin gelişmesi amacıyla farklı psikanaliz akımları hakkında en tutarlı akımları ve bilgileri okuyucu ile buluşturarak dergimizi ve psikanaliz hakkındaki Türkçe yazıları geliştirmeye çalışmaktayız.