Hastaların psikiyatristlere söylediği çok ilginç 14 cümle

Reddit’te, psikolog ve psikiyatrist olan kullanıcılara ‘Akıl hastalarından duyduğunuz sizi en çok etkileyen ve en bilge söz hangisiydi?’ sorusu soruldu ve gelen cevaplar oldukça ilginç ve etkileyiciydi. O cevaplardan öne çıkan en etkileyici 14 cümle.

1. ‘İnsanlar ilaçları daha iyi hissetmek için kullanmıyor. Aksine kendilerini daha az kötü hissetmek için kullanıyorlar.’

4031-0-3b73be6de85f276cc09f6733613a8da0

 

 


2. ‘Acı hissetmek hiçbir şey hissetmemekten daha iyidir.’


3. ‘Kendimi öldürmek istemiyorum. Kendimi öldürmek isteyen kısmımı öldürmek istiyorum.’


4. ‘Aldığınız her küçük kararın, sizin için ölüm kalım savaşına dönüştüğünü hayal edin.’

Kaygı bozukluğu yaşayan bir hasta durumunu böyle açıklıyor.

 

4031-3-66c7bcf4913f5d0e672ac98147de42bb

 

 

 

 

 

 

 

 

5. ‘Gerçeğin ve güzelliğin fedakar aşığıyım. Muhtemelen diğer insanlar beni adi bir şerefsiz olarak görüyorlardır.’

Doktorlardan biri bipolar kişilik bozukluğu yaşayan hastasıyla görüşmek yapmaktadır. Hastaya kendisini tarif etmesini istediğinde hasta ‘Gerçeğin ve güzelliğin fedakar aşığıyım.’ cevabını veriyor. Daha sonra başka insanların onu nasıl tanımladıklarını sorduğunda ise ‘muhtemelen adi bir şerefsiz olarak görüyorlardır.’ cevabını veriyor.


 

6. ‘Kendimi bir hayalet gibi hissediyorum. Tüm mutlu hayatların olduğu bir yerde perde arkasında görünmez bir şekilde dolaşıyorum.’

56 yaşında bir alkolik kendi böyle tanımlamış.


 

7. ‘Kollarım seni özlüyor’

10 yaşındaki otistik çocuk kendisine sarılmasını isteyen doktoruna, sarılması için  bu cümleyi kuruyor.


 

8. ‘İşte şimdi gerçekten yalnızım’

İlaç tedavisi yüzünden sesini kaybeden bir hasta doktora üzüntüsünü bu sözlerle tarif ediyor.


 

9. ‘Sesim senin hakkında ne söylerse söylesin, seni seviyorum Jace’

Şizoafektif bozukluk yaşayan bir hasta doktoruna bu cümleyi kuruyor.


 

10. ‘Hayal dünyasında küçük bir seyahate çıktığını ve bir an kendini yakalayıp gerçekliğe dönüp dönemeyeceğin zamanı bilmediğini düşün. İşte ben her gün bunu yaşıyorum.’

Genel Kaygı Bozukluğu yaşayan bir hasta yaşadığı problemi doktoruna bu sözlerle açıklıyor.


 

11. ‘İlaçları beni tedavi etmesi için almıyorum, çünkü bende tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık yok. Çevremdeki herkes deli olduğu için, ilaç onlara uyum sağlamama yardımcı oluyor. İşte ilaçları bu yüzden alıyorum.’

Çalıştığı özel klinikteki bipolar rahatsızlığı bulunan hastayla tanı üzerine konuşurken hasta doktora tedavisi için bunları söylüyor.


 

12. ‘Sanırım ben yerin lav olduğu zamanla hayali arkadaşları olan insanların şizofren sayıldığı arasındaki geçiş dönemini kaçırdım’

Doktor hastasıyla sohbet ederken hasta bu cümleyi kuruyor.


 

13. “Arkadaşınız yoksa bu durum çok problem teşkil etmez. Arkadaş sahibi olmak sizi mutlu eder; ama sizi daha iyi bir insan yapmaz. Zamanında kim çok popülerdi ve birçokları tarafından seviliyordu? Hitler.”

Otizm hastası bir çocuk arkadaş edinme ve arkadaşlık sürdürme konusunda problem yaşamaktadır. Bu konuyu doktoruna bu sözlerle ifade ediyor.


 
14. Hasta ve doktor, hastanın beden imgesi hakkında konuşmaktadırlar. Hasta doktora beden imgesi hakkında bir açıklamada bulunarak:

Hasta ve doktor, hastanın beden imgesi hakkında konuşmaktadırlar. Beden imgesi basitçe kişinin fiziksel görünüşünü nasıl algıladığı ve bedeni hakkında düşünceleridir. Hasta bu noktada doktora beden imgesi hakkında bir açıklamada bulunarak “Bütün hayatımızı mutlu olmak için bir yer ve başka kazanımlar elde etmemiz gerekir düşüncesiyle harcıyoruz. Oysa gerçek mutluluk siz o noktanın ya da o kazanımın hayalini kurarken dahi onun asla gerçek olmayacağını düşünmekten geçiyor. Mutluluk aslında ‘an’da ve tamamen şu an sahip olduklarımızda.” Terapide hastanın söylediği oldukça şaşıran doktor, bu sözleri ‘dürüstlük’ olarak özetliyor. 

Kaynak: edebiyathane

 
Libido Dergisi

Libido Dergisi

Libido Dergisi, psikanaliz, felsefe ve insan bilimleri alanlarında makale, deneme ve çevirileri içeren iki aylık bir psikanaliz dergisidir. Genel okur-yazar kitlede psikanaliz kuramlarına duyulan ilgilinin artması, psikanalizin yaygınlaşmasını amaçlamaktayız. Psikanaliz kuramlarına duyulan ilginin gelişmesi amacıyla farklı psikanaliz akımları hakkında en tutarlı akımları ve bilgileri okuyucu ile buluşturarak dergimizi ve psikanaliz hakkındaki Türkçe yazıları geliştirmeye çalışmaktayız.