İnsanlar Neden Ağlar?

Haydi nedenleri sayalım

Pek çok nedenden kaynaklı olarak, insanların gözlerinden gözyaşları dökülür. Yanaktan aşağı doğru süzülen bir gözyaşı, üzüntünün nihai sembolüdür. Fakat insanlar sadece soğan kestiği için ya da takma kirpiklerle göz kırpmaya çalıştığı için de ağlayabilir. Uzmanların Live Science’a belirttiğine göre, gözyaşı, gözlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Örneğin, bazal gözyaşları, gözyaşı bezlerinden ya da gözün iç köşesinde bulunan küçük badem şeklindeki yapıdan sürekli akar. Göz kırptığınız zaman, bazal gözyaşı gözlerinizi temizler ve yağlandırır. Bu, gözlerin dış yüzeyini pürüzsüz hale getirir ve Amerikan Oftalmoloji Akademisine göre, net bir şekilde görmenize yardımcı olur.

Dahası, Portekiz Minho’da, üniversitede psikoloji alanında doktora öğrencisi olan André Silva “Soğan Kesmek Beni Neden Ağlatıyor?”da, refleks gözyaşlarının ya da bilinçsizce akan gözyaşların, toz zerreleri ve soğan kestiğimiz zaman ortaya çıkan sülfür bazlı gaz da dahil olmak üzere, gözleri tahriş eden şeyleri temizlemeye yardımcı olduğunu belirtmiştir. “Duygular da insanlarda gözyaşını tetikler” der Silva. “Bebekler annelerine bir şeylerin olduğu işaretini ağlayarak verirler” demiştir Live Science’a gönderdiği bir elektronik postada. “Bu, çok dikkat edilmesi gereken bir çağrıdır.

Bazı insanlar bebeklerin ağlayarak yetişkinleri manipüle edebildiklerini düşünürler ancak bu düşünce yanlıştır der Silva.

Bu, yanlış bilgidir, çünkü bir bebek manipülatif olduğunun farkında değildir: Bir bakıma, bu gözyaşlarını bazal / refleks gözyaşları ile duygusal gözyaşları arasında bir yerde değerlendirebiliriz.”

İnsanlar büyüdükçe, gözyaşlarını mutluluk ya da hüzün gibi duyguları ifade etmek için kullanmaya başlarlar ve bu gözyaşları insanlarda merhamet ya da empati gibi duyguların gelişmesine neden olabilir der Silva. Ancak, başkalarını manipüle etmek için gözyaşlarını kullanabilecek insanlara da dikkat edilmesi gerektiğini belirtir.

Bazı hassas insanlar, başkalarının ağlamasıyla kolaylıkla manipüle edilebilirler ve başkaları, o insanları manipüle edebilmek için kolaylıkla gözyaşlarını kullanabilirler” der.

Bu nedenle, duygusal gözyaşlarının hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Silva, “Gözyaşı güçlü bir iletişim ve güçlü bir manipülasyon aracıdır” der. Ağlamanın, aşırı duygusal bir durumun ortasında olan bazı insanların duygularını maskelemesini zorlaştırdığını da belirtir.

Gözyaşı Kimyası

Çalışmalar bazal, refleks ve duygusal gözyaşlarının her birinin kendi kimyasına sahip olduğunu gösterir. Ücretsiz eğitici videoları paylaşan bir site olan Ted-Ed’e göre, bazal gözyaşlarının üç tabakası vardır: Doğrudan göze oturan ince bir mukus tabakası, ortada ıslak bir tabaka ve üstte gözyaşlarının buharlaşmasını önleyen ince yağlı tabaka. Refleks gözyaşlarının da bu şekilde üç katmanı vardır; ancak bu gözyaşları daha büyük ıslak bölüme ve daha yüksek seviyelerde antikorlara sahiptir, bu da bazal gözyaşlarına kıyasla zararlı mikroorganizmaları durdurabilir. Duygusal gözyaşları, lösin enkefalin, endorfin ve doğal ağrı kesici dahil olmak üzere daha yüksek seviyelerde stres hormonu içerebilir. Bu, birkaç gözyaşı dökmeniz durumunda “iyi bir ağlamanın” katartik etkisini açıklayabilir ki bu hala tartışmalı bir konudur.

Yazar: Laura Geggel
Çeviren: Gözlem Küçük
Kaynak: livescience

Libido Dergisi’nde yayımlanan, Libido Dergisi yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Libido Dergisi

Libido Dergisi

Libido Dergisi, psikanaliz, felsefe ve insan bilimleri alanlarında makale, deneme ve çevirileri içeren iki aylık bir psikanaliz dergisidir. Genel okur-yazar kitlede psikanaliz kuramlarına duyulan ilgilinin artması, psikanalizin yaygınlaşmasını amaçlamaktayız. Psikanaliz kuramlarına duyulan ilginin gelişmesi amacıyla farklı psikanaliz akımları hakkında en tutarlı akımları ve bilgileri okuyucu ile buluşturarak dergimizi ve psikanaliz hakkındaki Türkçe yazıları geliştirmeye çalışmaktayız.