Mağdur Kişilik

Natural Health için her ay farklı kişiliklere ilişkin bazı bilgiler verdiğim bir kişilik köşesi yazıyorum. İşte Kurban hakkında bazı bilgiler: Bu durum tanıdığınız birine uyuyor mu?

Kendini kurban etmeye sürekli alışmış kişiler (mağduru oynamak olarak da bilinir) bunu çeşitli sebeplerden ötürü yaparlar: Başkalarının düşüncelerini, duygularını ve eylemlerini kontrol altında tutmak veya onları etkilemek; başkalarının kötüye kullanımını haklı kılmak; dikkat çekmek ya da durumlarla baş etmenin bir yolu olarak kullanırlar. Mağdur olmanın önüne geçmek için koşulları değiştirebilirler ancak fırsatı kaçırmazlar çünkü rolü oynamak ve başkalarına ve kendilerine kurban gibi görünmek istemektedirler. Mağdur rolü oynamayı seçenlerin temel belirleyici özellikleri şunları içerir:

 • Sözlü veya fiziksel olarak başkalarını manipüle etme ya da istismar etme eğilimi gösterirler, ancak daha sonra tacizi kışkırtmak için diğerini (yani gerçek kurbanı) suçlarlar.
 • Diğer insanların merhametini veya desteğini kazanmak için iyi niyetlerini etkiler veya kontrol ederler.
 • Kendilerini ve talihsiz dünyalarını ikna etmek için saygısızlık edenlerle, kötü muamelede bulunanlarla ya da istismar edenlerle dostluklar ya da samimi ilişkiler kurarlar.
 • Yaşamları için sorumluluk almaktan kaçınırlar, bunun yerine başkalarını kötü muamelelerinden ya da talihsiz durumlarından sorumlu tutarlar.
 • Başkalarının, nezaketinden nasıl yararlandığını çok düşünür ve bundan çok bahsederler.

Olumsuz Yanları:

Mağdur kişiliğindeki biri ile bir ilişkiniz varsa aşağıdakiler konusunda gözlem altında olun:

 • Destek ve sempati kazanmak için arkadaş veya meslektaşlarına olan sakatlayıcı bağımlılığı tüketebilir ve sempatik yanıtlarınızı veya çabalarınızı gerçekten takdir edip etmediğinden emin olamazsınız.
 • Özellikle de ilgi gösterme konusunda kandırıldığınızı fark ettikten sonra, istismarının gerçek kurbanı olmaları gerektiğinde öfke ve saldırganlıkla karşılaşabilirsiniz.
 • İçgüdüsel olarak insanlardaki bakım, besleyici ve koruyucu nitelikleri yalnızca manipülasyon veya istismar için ayarlamak için kullanırlar.
 • Bazen dikkat çekmek için aşırı önlemler alabilirler, ihmal edilmiş hissettikleri için eşlerinin banka hesabını boşaltmak gibi veya kendilerine nefret e-postaları göndermeleri ve daha sonra başkalarını bu e-postaları göndermekle suçlamaları gibi.

Pozitif Yanları:

          Mağdur kişiliğe ait pek fazla pozitif yan olmasa da mağdurdan yararlanabileceğiz iki yol vardır:

 • Bizi önemli ve değerli hissettirirler. Kendi ihtiyaçlarını sağlayamadıklarına inandıkları için desteğinize her zaman ihtiyaç duyacaklardır.
 • Güvenilir olmayı çok isterler, vaatlerine sadık kalmak veya onlardan istediğiniz görevleri tamamlamak için her türlü çabayı göstereceklerdir.

Mağduru Oynar Mısınız?

                Aşağıdakileri sıklıkla yapıyorsanız siz de mağduru oynuyorsunuz:

 • Hak ettiklerine inanarak saldırganlığınızı diğerlerine karşı haklı kılma.
 • Kendi mutluluğunuz veya mutsuzluğunuz için sorumluluk almayı reddetme – bu dünya kötü bir yer ve kimse gerçekten güvenilir olamaz.
 • Başkalarının sizi ihmal ettiği ilişkiler içinde bulunma, böylece mağdur rolünüzde haklı hissedebilirsiniz.
 • Başının etini yeme, şikâyet etme, taciz etme ve taleplerinize teslim olana kadar başkalarına yalvarma.
 • Genellikle “Bana tek yardım eden sensin” ifadesini takınma.
 • Algılanan veya gerçek tacizden intikam almak için bazen, kendi mülkünü yok etmek ve başkasını sorumluluk sahibi olmakla suçlamak gibi aşırı noktalara gitme.
 • Başkalarının saldırgan davranışlarını kışkırtma, ancak rolünü önemsememe veya yok sayma.
 • Başkalarının desteği olmadan kendi hayatınız üzerinde olumlu bir etki yaratamayacağınız fikrinden endişe duyma.

Bir Mağdurla Nasıl Anlaşırım?

Başlangıçta mutluluk ve sevinçlerinin içinde yer almak iyi hissettirecektir, ancak bir süre sonra çocuksu bağımlılıklarından kaçınmaya başlayacaksınız. Onlarla bağları koparırsanız, mağdur hissedecek ve döngü devam edecektir. Kendini kurban edenlerin her zaman onlar için işe yarayan bir rol oynadığını unutmayın. Sizin gibi kurbanlardan farklı yönlerini vurgulamanın yanı sıra, empatik ve tutarlı olarak onlara karşı meydan okuduğunuzda mağdurun değişmesine yardımcı olabilirsiniz. Bir mağdura empatik olarak meydan okumaya bir örnek, durumlarını yeniden değerlendirmelerini sağlayan bir soru sormaktır: “Agresifleştiğini söylüyorsun. Agresifleşmesinden hemen önce ne oldu?” Bireyin mağdur olmayan özelliklerini değerlendirebilmek için bir örnek, “Bu olumlu tutumu sergilemeni seviyorum, sana uygun bir davranış” gibi cümleler kullanmaktır.

Çevirmen: İlknur Aktulan
Kaynak: healthpsychologyconsultancy

Libido Dergisi’nde yayımlanan, Libido Dergisi yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Libido Dergisi

Libido Dergisi

Libido Dergisi, psikanaliz, felsefe ve insan bilimleri alanlarında makale, deneme ve çevirileri içeren iki aylık bir psikanaliz dergisidir. Genel okur-yazar kitlede psikanaliz kuramlarına duyulan ilgilinin artması, psikanalizin yaygınlaşmasını amaçlamaktayız. Psikanaliz kuramlarına duyulan ilginin gelişmesi amacıyla farklı psikanaliz akımları hakkında en tutarlı akımları ve bilgileri okuyucu ile buluşturarak dergimizi ve psikanaliz hakkındaki Türkçe yazıları geliştirmeye çalışmaktayız.