Narsisist kişilerden en sinir bozucu 10 çifte standart

Narsisist bireyler kendi istedikleri şekilde davranmayı kendilerine her zaman hak olarak görürken başkalarından aynı derecede özgürlüğü esirgerler. Bu çifte standartlar, sağlıksız narsisist eğilimleri olan biri için çok sıkıntı verici olabilir. Narsisizmin görüldüğü kişilerin başkalarına karşı sergilediği 10 çifte standardı sıraladık:

1. Dışarıda çok çekici ama evin sınırları içinde korkutucu:

Böyle kişiler sosyal olarak harika arkadaşlardır ama evlerine döndüklerinde farklı biri olurlar. Dr. Jekyll ve Mr. Hyde gibi, dışarıda ya da işte tanıdıkları kimselere karşı yüce gönüllüyken evlerinin sınırları içinde bencil ve zorba olurlar. Böyle insanlar için başkalarını küçük düşürmek alışkanlık olmuştur.

2. Narsisistler kırılgan olup kendileri dışında da çok kalın kafalıdırlar:

Bu tür insanlar, ilgi odağı olmadıklarında ya da en ufak bir saygısızlıkla karşılaştıklarında genelde somurtabilir ya da yakınabilirler. Sizin ilgiye ihtiyacınız olduğu zamanlarda da narsisist kişi size sırt çevirebilir, sizi görmezden gelebilir ve hatta eleştirerek fazla ilgi beklemediğinizi ve “hassas” olduğunuzu söyleyebilir.

3. Dışarıdan nasıl göründüklerini dert ederlerken derinlerde başkalarını baltalamayı takıntı haline getirirler:

Çoğu narsisist genellikle kendi başarılarını abartır ve gerçekten inandıkları palavralar anlatırlar. Ötekinin imajının altını oyarken kendininkini şişirir. Bu tür insanlar çoğunlukla kendine güveni baltalar ve kararlarınızı eleştirirler. İyi durumda olma sırası size geldiğinde narsisist kişi başarınızı yok sayacak ve sizin değerli anınızı berbat edecektir.

4. Çoğu narsisist saygınlık bilinciyle hareket eder ama sığdır:

Narsisistlerin çoğu, doğru sosyal çevrelerde bulunma konusunda saplantılıdır ve başkalarının onlar hakkında ne düşündüğüne takılıp kalır. İlişkileri ise sığdır, özgünlükten yoksundur ve karşılıklı değildir. Genelde yakın arkadaşları olmaz ve eğer onlara güvenirseniz sonuçlar sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

5. Dışarıdan büyüklenmeci görünen benlik algıları aslında kırılgandır:

Narsisist kişiler çoğunlukla güç kullanarak övgü ve üstünlük kazanmaya çalışırlar. Kaybetmek ya da alay konusu olmak, kişilik kusurları ve zayıflıklar gibi aksi durumlardan ise korkarlar. Hatalı olduklarında nadiren hataları kabul edip özür dilerler. Doğru koşullar sağlanmadığında kendilerine acıyarak kaybolurlar ve sonra işler ters gidince de hiddetle boğulurlar.

6. Narsisistler haklarına kuvvetli bir şekilde sahip çıkarlar ancak en yakınlarını haklarından mahrum ederler:

Genelde yakınlık bekleseler de onaylanınca başkalarına zarar verebilecek bencilce bir gurur sergilerler. Sevgileri de ilgileri de koşulludur ve çoğunlukla anlaşılması zor olan nedenlerle sunulur.

7. Narsisistler mücadeleci ama savunan durumundadırlar:

Narsisist kişiler, genellikle en yakınlarına düşmanlarıymış gibi kişisel hakaretlerde bulunmalarıyla gerçek özelliklerini gösteren karşıtlıkla tanınırlar. Siz onlara meydan okumaya kalktığınızda da çoğunlukla öfkelenirler.

8. Tepeden bakan ama çok kırılgan:

Narsisistler her zaman haklı olduklarını bilme ihtiyacı hissederler ve haklı olduklarını düşünürler. Dünya ya yanlıştır ya da doğru. En ufak bir mazeretle sert çıkışlar yapıp başkalarını suçlarlar.

9. İlgi açlığı çekerler ancak ilgiyi paylaşmayı sevmezler:

Narsisistler için ilgi, çoğu zaman seçilen uyuşturucudur. Başkalarının arasındayken ne yapar eder konuyu kendilerine getirirler.

10. Duygusal olarak talepkâr ama cahil:

Bu tür insanlar, böbürlenir ve hiddetlenir, somurtur ve içinde bulundukları odanın duygusal havasını kaplayarak kendilerini gösterirler. Başkalarına ne kadar acı verdiklerinin pek farkında değillerdir. Bunu bildiğinizde, onlarına beklentilerine ayak uydurmanız ve onların size uymasını sağlamanız biraz zaman alabilir.

Yazan: Linda Greyman
Çeviren: Burçin İçdem
Kaynak: The Minds Journal

Libido Portal’da yayımlanan, Libido yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Libido Dergisi

Libido Dergisi

Libido Dergisi, psikanaliz, felsefe ve insan bilimleri alanlarında makale, deneme ve çevirileri içeren iki aylık bir psikanaliz dergisidir. Genel okur-yazar kitlede psikanaliz kuramlarına duyulan ilgilinin artması, psikanalizin yaygınlaşmasını amaçlamaktayız. Psikanaliz kuramlarına duyulan ilginin gelişmesi amacıyla farklı psikanaliz akımları hakkında en tutarlı akımları ve bilgileri okuyucu ile buluşturarak dergimizi ve psikanaliz hakkındaki Türkçe yazıları geliştirmeye çalışmaktayız.