Psikanalize başarısız suikast: Bilişselciliğin yükselişi ve düşüşü

Bir kanun, korumayı amaçladığı insanların öfkesini üstüne çekebilir. 2003 yılının sonunda Fransa’daki psikoterapi uygulamalarını, psikanalizi yok etmek pahasına da olsa düzenlemek amacıyla sunulan bir Kanun Tasarısı olan Accoyer Değişikliği’nde tam da öyle oldu. Bu kanunun korumakla yükümlü olduğu halk, demokrasinin çoğu zaman teminat altına aldığı bazı özgürlüklerden yoksun kalma riskini göze almış oldu.

Böyle bir noktaya gelmek nasıl mümkün olmuştu? Agnès Aflalo’nun The Failed Assassination of Psychoanalysis: The Rise and Fall of Cognitivism (Psikanalizin Başarısız Suikastı: Bilişselciliğin Yükselişi ve Düşüşü) adlı kitabının yazılma amacı da işte bu konuyu incelemek. Farklı bilgi biçimlerine gittikçe daha fazla ve yıkıcı bir şekilde sızan değer biçme ve bilişsel davranışçı bilimciliğin önemli bir rol oynadığı muhakkak. Sonra da Freud tarafından kurulmuş olmasına rağmen Uluslararası Psikanaliz Birliği, psikanalizin zorla bilişselcileştirilmesine (cognitivisation) destek vermeye başladı. Bu sırada psikiyatri, on dokuzuncu yüzyıldaki hijyenik bilmesinlerci tutumuna geri çekildi ve psikiyatrinin yeni üyesi epidemiyoloji, ırkçı söylemlere ev sahipliği yapar oldu.

Ne var ki değer biçme, bilgilerin metalaştırılmasını ne kadar hızlandırır ve çağdaş hoşnutsuzluğu ne kadar pekiştirirse Lacanyen yönelimli psikanaliz halka nasıl yararlı olduğunu o kadar fazla gösterir. Agnès Aflalo’nun kitapta da büyük bir açıklıkla gösterdiği gibi, gösterdikleri belirtilerin karanlığında yolunu bulmak isteyenlerin eşsizliğine yalnız psikanalizin bu çeşidi kucak açar.

Çeviren: Burçin İçdem
Kaynak: Freud Quotes

Libido Portal’da yayımlanan, Libido yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Libido Dergisi

Libido Dergisi

Libido Dergisi, psikanaliz, felsefe ve insan bilimleri alanlarında makale, deneme ve çevirileri içeren iki aylık bir psikanaliz dergisidir. Genel okur-yazar kitlede psikanaliz kuramlarına duyulan ilgilinin artması, psikanalizin yaygınlaşmasını amaçlamaktayız. Psikanaliz kuramlarına duyulan ilginin gelişmesi amacıyla farklı psikanaliz akımları hakkında en tutarlı akımları ve bilgileri okuyucu ile buluşturarak dergimizi ve psikanaliz hakkındaki Türkçe yazıları geliştirmeye çalışmaktayız.