Sosyal Hizmet Çalışanlarının 3 Filmden Öğrenecekleri

Filmler, rahatlamak için ve genellikle düşünüp taşınmak için bir şans sunuyor. Sosyal hizmet çalışanları için, düşündürücü bir film izlemek, kendimiz, müşterilerimiz/hastalarımız ve mesleğimiz hakkında değerli bir düşünce kaynağı olabilir. Filmler, bize anlamak ve sezmek için fırsatlar sağlayacak diye, sosyal çalışmalar veya müşteri kitlesi ile ilgili olmak zorunda değildir. Buradaki  üç film sizin için zaman ayırmaya değer olabilir ve profesyonel olarak yardımcı olabilir.

Camdan Kale

Camdan Kale aynı adı taşıyan Jeannette Walls’un anılarının film uyarlamasıdır. Jeannette, filmde New York’ta başarılı bir dedikodu köşe yazarıdır.  Aynı şehirde bulunan gecekonduda yaşayan anne ve babası uzun süredir kırsal alanlarındaki evlerinden ayrıldıktan sonra onu ve kardeşlerini Big Apple’a kadar takip etmiştir. Jeannette ailesi ile utançla mücadele eder. Film boyunca göçebe çocukluğunu; kaygısız, sorumsuz ve bazen ihmalkar annesi Rose Mary’yi  ve alkolikliği onu büyük hayallerinden uzaklaştırmayan ve çoğuna ulaşması için onu durdurmayan babası Rex’i hatırlar. Jeannette daha merhametli ve babasının tarafını farkettiğinde, onu olduğu haliyle kabul eder ve ayrıca onu bu haliyle kabul edip memnun olduğunu söyleyebilmiştir.

Sosyal hizmet çalışanları olarak, başkaları tarafından basmakalıp ve karikatür mercekleri aracılığıyla etkilenmiş insanlarla ve onlar adına çalışabiliriz. Camdan Kale , Rex’in kapsamlı tedavisiyle bize, hastalarımızın/müşterilerimizin her birinin güçlü yönleri, insanlığı ve kişiliğini yansıtacak bir fırsat sunuyor. Aklınızdaki daha zor veya şüpheci olan hastalarınızın/müşterilerinizin bir veya iki tanesi ile Camdan Kale’yi seyretmeyi deneyin . Jeannette’in Rex için yaptığı gibi, onlara daha merhametli bir anlayış geliştirebilir misiniz?

Leap ! (Ballerina)

Leap! (Sıçrama!) filmi Paris’te 1880 li yıllarda hayallerinin peşinden koşmak için yetimhaneden kaçan iki Fransız yetim çocuğu anlatan bilgisayar animasyonlu bir komedidir. Félicie balerin olmayı ve Victor bir mucit olma hayalleri kurar. Yetimhanede, Félicie, Victor ve diğer çocuklar programı takip etmek zorundadırlar ve yetimhane sorumlusu M. Luteau onları kovalamaya çalışır ve il kaçışlarında geri kazanmaya çalışır. Filmin ilk sahnesinde, bir rakip gibi görünür. Daha sonra, Félicie çok üzgün olduğu bir anda, onun için gerçek kaygısı belirginleşir. Sert biri olmasına ve belki de sorumluluğu altındaki çocuklar tarafından korkulan biri ya da gülünç olmasına rağmen, kalbi onlar için çarpar ve Félicie’yi hayallerinin peşinden gitmesine teşvik eder.

M. Luteau gibi, sosyal hizmet çalışanlarının üstlendikleri rollerinde ya da karşılaştıkları durumlarda sözleri nazik olmaktan ziyade daha sağlam olmalı ve varlığımız bazı insanları huzursuz ya da rahatsız edebilir. Her ne kadar nazik, incelikli ve olabildiğince keyifli olmak istesek de, bazen işimiz zor konuşmalar ve zor kararlar gerektirebilir. M. Luteau  Leap! filminde az ve özet olarak gösterilir ancak  siz hastalarımızın/müşterilerinizin sizin rolünüzü nasıl algıladıklarını ve göreviniz ile sorumluluklarınız ne olursa olsun kalplerinizin hastalarınıza/müşterilerinize nasıl açıkça  hizmet etmesine izin verebileceğini bir düşünün.

 Arabalar 3

Arabalar 3, emektar yarış arabası Şimşek McQueen yeni arabalar tarafından kendisine fırsat verilmediğini görür. En iyi formunu ve üst mevkisini kazanmak için antrenör Cruz ile çalışır. Yol boyunca, McQueen, Cruz’un daima kendisini yarışçı olarak hayalini ettiğini ama diğer yarış arabalarının seviyesine kadar geleceğine inanmadığını öğrenir. Yıldırım, son akıl hocası Doc’ın en iyi yarışçı olduğunu öğrenir ancak bir kazadan sonra Doc’ın yarış kariyeri sona eren Doc, McQueen için yeni bir amaç ve danışmanlık geliştirir. Bundan esinlenen McQueen, Cruz için bir rehber olarak yeni bir görev benimsemeye karar verir. Rüyasına ulaşması için ona yardımcı olmayı tatmin edici bulur.

Yeni bir sosyal hizmet öğrencisi olarak, toplumsal görevi “güçlendirici bir meslek” olarak  duydum. Eğitimlerimizle yetkilendirildik  ve başkalarını destekleme görevlerimizle güçlendirildik. Doc’un akıl hocalığı McQueen’e en iyisi olması için güç verir. McQueen daha sonra Cruz’u hayallerini kurması için ve yerine getirme görevini üstlenir. Sosyal hizmet çalışanları olarak, hastalarımızın/müşterilerimizin (ve aynı zamanda denetçilerimizin) hayatlarında anlamlı rollere sahip olma şansımız bulunmaktadır. Doc’un McQueen’e ve McQueen’in de Cruz için yaptığı gibi, hizmet verdiğimiz insanlara kendi hedeflerini gerçekleştirmelerine ve kendi hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak stratejileri, güçleri ve kaynakları bulmalarına yardımcı olabiliriz. Arabalar 3’ü izlediğinizde , sizi yetkilendiren/güç veren insanları ve başkalarına nasıl güç verebileceğinizi bir düşünün.

Bu üç yaz filmini yeniden gözden geçirirken, hizmet verdiğiniz hastalarınız/müşterileriniz hakkında düşünmek için biraz zaman ayırın: Onları benzersiz kılan nedir? Güçlü yönleri ve zayıf yönleri  nelerdir? Kendinizi bir profesyonel olarak düşünün: Hastalarınıza/müşterilerinize  ne vaadediyorsunuz? Rolünüz ne olursa olsun, onlar için gerçek bir olumlu bakış açısının gösterilmesine nasıl izin verebilirsiniz? Etkinizi düşünün: Size kim yatırım yaptı? Siz hastalarınıza/müşterilerinize nasıl yatırım yapabilirsiniz?

Çok anlamlı bir çalışma ve çalışma dizisi seçtiniz. Güçlendirin!

Yazar: Addison Cooper
Çeviren: Tuğba Alp
Kaynak: socialworker

Libido Dergisi’nde yayımlanan, Libido Dergisi yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Libido Dergisi

Libido Dergisi

Libido Dergisi, psikanaliz, felsefe ve insan bilimleri alanlarında makale, deneme ve çevirileri içeren iki aylık bir psikanaliz dergisidir. Genel okur-yazar kitlede psikanaliz kuramlarına duyulan ilgilinin artması, psikanalizin yaygınlaşmasını amaçlamaktayız. Psikanaliz kuramlarına duyulan ilginin gelişmesi amacıyla farklı psikanaliz akımları hakkında en tutarlı akımları ve bilgileri okuyucu ile buluşturarak dergimizi ve psikanaliz hakkındaki Türkçe yazıları geliştirmeye çalışmaktayız.